Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cheltuieli întreținere copil: sunt obligată să îi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cheltuieli întreținere copil: sunt obligată să îi cumpăr cele necesare (gen pastă dinți, periuță, haine de bază etc) pentru uzul de la domiciliul tatălui?

Buna ziua. Sunt divortata de 3 ani iar minorul are domiciliul la mine, autoritatea fiind comuna. Ne-am inteles asupra tuturor aspectelor si am incheiat divortul la notar. Tatal plateste lunar pensia de intretinere minor. Conform intelegerii, copilul sta si la el la sfarsit de saptamana sau uneori si cateva zile. Intrebarea mea este: sunt obligata sa ii cumpar cele necesare (gen pasta dinti, periuta, haine de baza, etc) pentru uzul de la domiciliul tatalui? El asa pretinde si isi sustine agresiv pretentia. Astept un raspuns avizat. Multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
In opinia mea nu. Atata timp cat se afla in grija si supravegherea sa ii asigura toate cele necesare ingrijirii, nutritiei, somnului, educatiei, deprinderilor zilnice de igiena etc.
Asa consider si eu. Va multumesc frumos pentru raspuns. O seara frumoasa.
Oana V., utilizator
Sa inteleg ca nu doriti sa trimiteti copilul cu bagaj la tata?
Asa se intampla peste tot, cand merge la celalalt, copilul isi ia hainele.
E aiurea sa nu poata purta la tata ce are acasa sau daca are haine care ii plac si le vrea, tatal sa nu il lase sa plece cu hainele de la el la domiciliul mamei.
Altfel, pasta de dinti, mancare , e tatal obligat sa i le asigure separat de pensia alimentara.
Buna ziua,

Imi pare nespus de rau ca un tata a ajuns de un asemenea egoism incat sa numere dozele de sapun lichid, gel de dus sau pasta de dinti folosite de copil. Este regretabil si dureros atat pt mama cat si pt copil, dar cu siguranta mai tarziu, cand copilul va creste si va intelege mai multe, tatal isi va primi rasplata pt acest comportament.

Acum, eu nu va pot oferi un sfat juridic dar va pot spune cum s-au descurcat prietenele mele divortate, cu minori ce petrec week-endul la tata. Ma gandesc ca poate fi o solutie buna si pt dvs, sa evitati astfel de discutii neplacute.

Puteti sa ii cumparati copilasului o gentuta mica de voiaj pt produse cosmetice. de ingrijire sau machiaj - sunt de vanzare in supermarketuri sau la Obor - si acolo isi pastreaza copilul pasta si periuta. Cand se intoarce din weekend, le aduce inapoi. Este o solutie simpla si economica, o astfel de gentuta costa 10-30 RON (uneori sunt oferite gratuit la cumpararea unor seturi de produse, in special vara). In plus, astfel are o singura periuta si va este mai usor sa controlati schimbarea ei periodica, cu una noua, la fiecare 3 luni.
Pt hainute ii luati un rucsac sau o geanta medie de voiaj/ geanta sport in care isi ia 2-3 hainute pt cat sta la tatal sau iar cand vine inapoi isi aduce si hainutele acasa. Acestea sunt disponibile si in magazinele online, si in centrele comerciale iar preturile sunt accesibile.

Oana V. a scris:

Buna ziua. Sunt divortata de 3 ani iar minorul are domiciliul la mine, autoritatea fiind comuna. Ne-am inteles asupra tuturor aspectelor si am incheiat divortul la notar. Tatal plateste lunar pensia de intretinere minor. Conform intelegerii, copilul sta si la el la sfarsit de saptamana sau uneori si cateva zile. Intrebarea mea este: sunt obligata sa ii cumpar cele necesare (gen pasta dinti, periuta, haine de baza, etc) pentru uzul de la domiciliul tatalui? El asa pretinde si isi sustine agresiv pretentia. Astept un raspuns avizat. Multumesc anticipat.

Raluca Dudescu, Consultant managementul calitatii