avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto instrainat fara certificat fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto instrainat fara certificat fiscal

Buna ziua.
In 2008 am vandut autoturismul unei cunostinte in baza unei chitante de mana.
Cand m.am prezentat la circa financiara sa scot fiscal mi s.a spus ca autoturismul nu figureaza in baza lor de date si ca trebuie sa platesc impozit reteoactiv plus amenda. Ideea este ca nu gasesc fiscalul primit de la vanzator, este foarte probabil sa fi ramas din greseala la politie in dosar cand am inmatriculat autoturismul.
Cel care a cumparat autoturismul de la mine l.a vandut in aceleasi conditii unei terte persoane.
Acum cateva zile am primit de la CNADR amenda contraventionala.
Marea rugaminte este sa.mi spuneti ce pot face sa scap de grija acestui autoturism si viitoare amenzi.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:09, 12 Septembrie 2018
Sunt 2 situatii distincte radiere auto din evidenta fiscala si contestare amenzi CNADNR
Pentru radiere auto,este necesar initial sa solicitati oficial la SPR evidenta auto sa va comunice utilizatorul vehiculului
In baza inscrisului emis de SPR incheiati decalratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului care a fost instarinat
In baza celor 2 documente solicitati radierea auto de la administartia fiscala pe proprie raspundere
Pentru contestare amenzi CNADNR,initial formulati plangere contraventionala in instanta impotriva PV contraventie in termen de 15 zile de la comunicare
Concomitent informati oficial CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul bunului mobil care a fost instarinat-anexati document justificativ emis de catre SPR evidenta auto
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism in instanta gim76 gim76 am vandut o masina in 2012,apoi a fost vanduta de N ori.am radiat-o fiscal.dupa 2 ani a aparut prima amenda de la CNADR,am fost nevoit sa o platesc.am fost la ... (vezi toată discuția)
Rovinieta Banu gabriel Banu gabriel Salut,primesc amenzi de rovinieta cu toate ca am vandut masina,ce e de facut? (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta Ana maria1989 Ana maria1989 Am vândut un autoturism de 2 ani eu am scos o de la primărie și astazi am primit un proces verbal de constatare că acum 2 luni am fost prinsă fara ... (vezi toată discuția)