Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto instrainat fara certificat fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto instrainat fara certificat fiscal

Buna ziua.
In 2008 am vandut autoturismul unei cunostinte in baza unei chitante de mana.
Cand m.am prezentat la circa financiara sa scot fiscal mi s.a spus ca autoturismul nu figureaza in baza lor de date si ca trebuie sa platesc impozit reteoactiv plus amenda. Ideea este ca nu gasesc fiscalul primit de la vanzator, este foarte probabil sa fi ramas din greseala la politie in dosar cand am inmatriculat autoturismul.
Cel care a cumparat autoturismul de la mine l.a vandut in aceleasi conditii unei terte persoane.
Acum cateva zile am primit de la CNADR amenda contraventionala.
Marea rugaminte este sa.mi spuneti ce pot face sa scap de grija acestui autoturism si viitoare amenzi.
Multumesc
Sunt 2 situatii distincte radiere auto din evidenta fiscala si contestare amenzi CNADNR
Pentru radiere auto,este necesar initial sa solicitati oficial la SPR evidenta auto sa va comunice utilizatorul vehiculului
In baza inscrisului emis de SPR incheiati decalratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului care a fost instarinat
In baza celor 2 documente solicitati radierea auto de la administartia fiscala pe proprie raspundere
Pentru contestare amenzi CNADNR,initial formulati plangere contraventionala in instanta impotriva PV contraventie in termen de 15 zile de la comunicare
Concomitent informati oficial CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul bunului mobil care a fost instarinat-anexati document justificativ emis de catre SPR evidenta auto
Succes !