Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume minor dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume minor dupa divort

Buna seara,
Am divortat iar copilul rezultat din căsătorie a ramas la mine, tatal ne cerand nici macar drept de vizita. In urma divorțului am revenit la numele de familie pe care il aveam la nastere, insa copilul a ramas cu numele tatalui. Se poate sa schimb numele copilului pentru a avea amândoi acelasi nume de familie?
Tatal nu se intereseaza de copil. Copilul are doi ani iar in tot acest timp tatal nu l-a vizitat niciodată si nu plateste nici pensie alimentara (fapt pentru care l-am reclamat la politie)
Sau pot obtine custodia totala a copilului? daca tatal nu isi face datoria de parinte si nu respecta obligatiile primite prin divort.
Popescu100, utilizator