Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ccc

Dacă tatăl nu își ia CCC,care este ultima zi in care mama se poate întoarce la serviciu ? Va primi indemnizația pt ultima luna ? Multumesc
- daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
In speta, revenirea la munca se face in prima zi urmatoare celei in care copilului implineste varsta de 2 ani.

- daca tatal indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, indiferent daca solicita sau nu acest drept - atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile.
In speta, revenirea la munca se face in prima zi urmatoare celei in care copilului implineste varsta de 1 an si 11 luni.
Multumesc !
Tatăl nu îndeplinește cerințele , nu are niciun venit . Eu doresc sa revin la serviciu in ultima zi posibila ,urmând apoi sa intru din nou in ccc pt bebe2.
De aceea am nevoie sa știu exact datele ca sa nu pierd atât indemnizație 2 cât și postul de serviciu.
Daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
In speta, revenirea la munca se face in prima zi urmatoare celei in care copilului implineste varsta de 2 ani.
Trebuie anunțat sau depus ceva cu privire la ccc al tatălui? Dacă da , in ce termen ?multumesc
Tatl trebuie sa depuna o declaratie la AJPIS ca nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia CCC.