Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumpararea vechimii în muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumpararea vechimii în muncă

Vă rog, să mi spuneți , dacă se poate cumpăra vechime în muncă din oricare cinci ani din perioada necontributivă anterioară sau obligatoriu, din ultimii cinci ani consecutivi. (respectiv 2013 - 2018) . Mulțumesc anticipat!
Din ultimii 5 ani.
Vechimea in munca nu se poate cumpara ... ce se poate achita este contributia de asigurari sociale, in baza unui contract incheiat cu Casa de Pensii , pentru a cumula stagiu de cotizare necesar iesirii la pensie.

Contractul se incheie pentru o perioada de cel mult 5 ani in urma , incepand cu data incheierii acestuia.
Cornel Vasile, Consilier juridic