Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Amenda ratb
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Amenda ratb

Buna ziua. Recent am calatorit cu ratb ul, si neavand bilet, am fost amendat cu 50 de ron, dindumi se o cartela de suprataxa. Problema este ca sunt din alta tara, adica din R. Moldova, si nu am stiut care sunt regulile, credeam ca este vreun taxator unde se achita biletul, iar banii astia sunt destul de importanti pentru mine. Ba chiar am vrut sa achit calatoria pe loc, dar mi au spus ca nu e posibil. As dori sa intreb, ce as putea face penteu a mi se restitui banii inapoi, si de a reduce amenda la o avertizare, pentru ca intr adevar nu am stiut.
Buna dimineata. Circul si eu ce cateva ori pe zi cu STB, ex RATB, si am observat ca este plin de pliante prin care se informeaza calatorii in legatura cu modul de validare a acelor cartele, carduri magnetice, de calatorie, multe sunt si in limba romana dar si in engleza, si sunt foarte bogate in informatiile date calatorilor...deci nu prea avea cum sa nu cunoasteti procedura de validare a cardului de calatorie...
Tot aa si cu informatiile legate de suprataxa, se poate plati 50 de lei pe loc...sau 100, 150, nu mai retin exact, prin proces verbal trimis la domiciliu...
Trebuia sa va permita plata calatoriei "pe loc", ce au facut ei este un abuz si ii puteti reclama la conducere( gasiti informatii pe site.ul lor...
Pe cardul primit de la ei, controlori, ce scrie? Card suprataxa cumva? Cum, pe ce motiv l-ati primit?
Si nu inteleg cum de nu i-ati vazut in statie s ai intrebati la urcare cum se valideaza cardul sau sa coborati, acum poarta niste tricouri sau veste albastre pe care scrie cu alb, pe spate, control...sau sa intrebati la un chiosc de carduri cum se folosesc...
Ionut.ion, utilizator
Da, este un card suprataxa
Si ati platit vreo suma de banii la eliberarea lui. Daca da inseamna ca acesta reprezinta dovada platii pe loc a contraventiei, in valoare de 50 de lei