Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce se face a doua reexaminare tot la Institutul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce se face a doua reexaminare tot la Institutul de expertiza medicala Bucuresti?

Mi sa taiat pensia de boala.,eu fiind cu Sindrom depresiv recurent sever.Am facut contestatie,si am primit plic acasa sa ma prezint din nou la Bucuresti...in urma contestatiei.(eu am fost chemata in iunie pentru verificare).As vrea sa stiu daca mau chemat in urma contestatiei facute...voi fi din nou internata??
In adresa de convocare se face referire la un document in baza caruia sunteti chemata. Verificati daca este vorba sau nu de contestatia depusa de dvs. Cel mai probabil, convocarea este ca urmare a contestatiei facute de dvs.
Reexaminarea se face de catre alta comisie medicala, posibil formata din mai multi medici. Nu avem de unde sti daca se va decide sau nu internarea dvs.
Da..in urma contestatiei facuta de mine,sunt convocata la Bucuresti.(nu specifica pentru internare).
Buna seara!!va rog sa ma ajutati si sa.mi spuneti ce trebuie sa fac,ca sa contest in instanta mai departe ..deoarece in urma contestatiei am fost la Bucuresti la institut si nu mi sa dat gradul de pensie avut 10 ani de zile.Ma simt nedreptatita.Unde trebuie sa contest in instanta?ce trebuie sa fac,si cum sa procedez?

POPA GHEORGHE a scris:

In adresa de convocare se face referire la un document in baza caruia sunteti chemata. Verificati daca este vorba sau nu de contestatia depusa de dvs. Cel mai probabil, convocarea este ca urmare a contestatiei facute de dvs.
Reexaminarea se face de catre alta comisie medicala, posibil formata din mai multi medici. Nu avem de unde sti daca se va decide sau nu internarea dvs.

Pe decizia de respingere a contestatiei dvs. scrie tot la observatii se mentioneaza motivele respingerii, unde puteti depune contestatie (judecatorie/ tribunal) si in ce termen.
Ca sa fie primita actiunea in instanta trebuie sa depuneti documente care sa va sustina punctul de vedere/ care sa infirme motivele respingerii contestatiei dvs. facute la IEML Buc.
Puteti contacta un avocat dand clik pe butonul "Vreau sa contactez un consultant" si puteti alege, contracost, consultantul dorit pentru a va reprezenta in instanta de judecata.
Daca doriti sa comentati dati clik pe butonul "raspunde" pentru a nu mai aparea mesaje deja scrise care ingreuneaza comentariile.
Va multumesc pentru raspuns!Pe decizie scrie ca::in termen de 30 de zile pot face contestatie la instanta competenta.