Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Am suspendat firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Am suspendat firma

Buna ziua , Am făcut o firma acum 3 luni de zile pe care nu am mai folosit-o din diferite motive, am decis sa o suspend pe 3 ani. Așa am și făcut. Am ridicat actele de suspendare acum 3 zile , Va rog sa îmi spune-ți care sunt următorii pași care trebuie făcuți acum? Mai trebuie ceva acte depuse la financiar sau asta este tot ce trebuia făcut? Menționez ca firma nu a avut deloc activitate, nu sa depus nimic pentru ea la financiar si este pe 0.
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Trebuia sa ii depuneti la ANAF declaratii 100 inca de la infiintare, bilant/declaratie inactivitate. Suspendarea la ONRC nu va scuteste de depunerea declaratiilor la ANAF, doar daca aveti regim derogatoriu aprobat de ANAF, dar si atunci depuneti bilant.

Puteti radia firma, sa nu mai aveti griji (va trebuie insa certificat ANAF ca aveti toate declaratiile depuse la zi)
Constantin Vera, Contabil