Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare diferente gaz la centrala comuna pe bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare diferente gaz la centrala comuna pe bloc

Buna ziua.In blocul nostru, avem o centrala care functioneaza pe gaz, aceasta fiind comuna pentru toate spatiile din bloc.Centrala ne ofera apa calda si caldura in sezonul rece.In bloc, exista apartamente si la parter spatii comerciale, prin tavanul carora trec tevile principale pe orizontal, pentru recirculare catre tronsoanele verticale.Aceste tevi nu sunt izolate deloc, insa sunt acoperite cu tavan de rigips.Nelamurirea noastra este cum putem aplica diferentele ce apar intre contoarele principale care ne indica cat iese din centrala principala pentru apa calda si caldura si suma tuturor contoarelor citite de la proprietary.In fiecare luna exista o diferenta intre suma (contor principal apa calda+contor principal caldura) din centrala si suma tuturor citirilor de la apartamente.De precizat ca in aceste spatii comerciale de la parter,prin tavanul carora trec tevile principale de recirculare, unele nici macar nu sunt racordate la sistemul centralizat de caldura, dar totusi fac parte din condominiu si prin spatiul lor trec tevile noastre comune care pierd agent termic.De asemenea, va rog, sa ne recomandati legea care prevede repartizarea corecta a pierderilor de apa si caldura.
Cornel Vasile, Consilier juridic