Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in problema descrisa ...

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in problema descrisa mai jos.

Mentionez ca locuiesc intr-un bloc de apartamente cu 3 scari, in care cu exceptia unui locatar (care nu se afla la scara mea), toate apartamentele au centrala proprie de incalzire. Scara la care locuiesc este 100% debransata de la RADET, toate tevile de apa calda din apartamente fiind demontate. Mentionez ca la subsolulul scarii in care locuiesc a ramas doar teava principala cu apa calda (IZOLATA TERMIC) care alimenteaza cealalta scara unde este locatarul ne-deconectat de la RADET.
In aceste conditii, presedintele blocului si administratorul, obliga toti locatarii scarii mele la plata unei cote procentuale aferente partilor comune, in baza Ordinului Nr. 343 / 2010.

Spuneti-mi va rog daca acest Ordin mai este inca valabil, deoarece la Art.2 al prezentului ordin e mentionat ca acesta ar fi valabil doar pentru sezonul 2010-2011: "...pânã la începutul sezonului de încãlzire 2010-2011, se admite, numai pentru acest sezon de încãlzire, utilizarea în calculele de repartizare a unei cote procentuale aferente pãrţilor comune de 30%...".

Multumesc anticipat,

Daniel
Daniel CT, utilizator
Articolul 2
În cazul în care din motive bine justificate operatorii economici care exploatează repartitoare de costuri nu finalizează inventarierea suprafeţei echivalente termic în subsolurile condominiilor în care sunt montate repartitoare de costuri, până la începutul sezonului de încălzire 2010-2011, se admite, numai pentru acest sezon de încălzire, utilizarea în calculele de repartizare a unei cote procentuale aferente părţilor comune de 30% din valoarea facturii pentru încălzire în lunile decembrie, ianuarie şi februarie şi de 50% din valoarea facturii în celelalte luni în care se furnizează agent termic pentru încălzire.
[ link extern ]
Aveti dreptate ! Este un ordin de tranzitie spre repartitoare. Care bineinteles nu exista, nemaifiind nevoie, :))
Multumesc de raspuns.

Ni s-a dat urmatoarea justificare de catre Asociatie: din factura asociatiei (aferenta celor 3 scari de bloc) 30% se bagă părți comune la toți (inclusiv la cel care inca este la RADET) iar restul este considerat factura celui conectat la RADET.
Se face referire la Legea 325/2006, Art 38(2).
Spuneti-mi va rog daca este corect cum se procedeaza?
Nu inteleg de unde vin acest 30%...

Multumesc!
Ordinul 343/2010 exista si inca este valabil. Asta e ordinul aplicat de cei de la firmele de repartitoare.

Articolul 2 domnule Latka a reprezentat pentru toti cei care au facut inventarierea o sursa de inspiratie si dupa inventarie la unii au ramas procentele la fel. Cei 30% vin din 343/2010 .
Sper sa vina momentul cand nu vom mai plati toti cetateni Romaniei pentru bucurestenii racordati la RADET .
Sa plateasca cat este corect si atunci sa ne comunice daca mai vor cetralizat.
In continuare daca investigati sunt calcule facute de altii mult mai inainte si alt ordin din care a fost preluat.,
Sunt chestii care nu pot fi calculate cu precizie.
De exemplu cat gaz consuma o centrala pentru apa calda si cat pentru caldura.
w_v_w_v, utilizator
Nu este corect, trebuiau sa monteze repartitoare si nu au facut-o. 30% v-am explicat anterior, ca e considerat gresit, doar in iarna dintre 2010 si 2011 a mai fost acceptat acel procent.

Raspuns valabil si pentru @w_v_w_v , care nu citeste si norma, acolo se spune clar se fac in baza repartitoarelor sau contorilor de energie termica.
[ link extern ]

Daniel CT a scris:

Multumesc de raspuns.

Ni s-a dat urmatoarea justificare de catre Asociatie: din factura asociatiei (aferenta celor 3 scari de bloc) 30% se bagă părți comune la toți (inclusiv la cel care inca este la RADET) iar restul este considerat factura celui conectat la RADET.
Se face referire la Legea 325/2006, Art 38(2).
Spuneti-mi va rog daca este corect cum se procedeaza?
Nu inteleg de unde vin acest 30%...

Multumesc!

latka, moderator
Pot fi calculate/gasite cu suficienta precizie.
In cartea tehnica a unei centrale gasiti astfel de informatii.
Vara centrala va functiona doar pentru producerea apei calde si prin bilant pe o perioada suficient de mare si semnificativa (saptamina, luna, etc) si mediere veti gasi un rezultat suficient de precis.
Apa calda e masurata de apometrul de plecare sau suma consumurilor citita pe apometrele individuale.. Caldura sa fie oprita in perioada respectiva .

Sa se masoare si temperatura apei de intrare si sa zicem ca temperatura setata de iesire e fixa si iarna si vara
Q = m X c X dt ,
Q e direct proprortional cu debitul de gaz consumat, m e cantitatea de apa calda pe unitatea de timp

La aceeasi cantitate m , de apa calda produsa : Q1= m X c X dt1 sa zicem ca e cea de vara si Q2=m X c X dt2
dt1=diferenta de temperatura vara si dt2=diferenta de temperatura iarna

Notam F1 debitul de gaz consumat vara si F2 debitul de gaz consumat iarna

Q1/Q2 = F1/F2 = dt1/dt2

w_v_w_v a scris:

Sunt chestii care nu pot fi calculate cu precizie.
De exemplu cat gaz consuma o centrala pentru apa calda si cat pentru caldura.

latka, moderator