Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare spatiu comercial
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare spatiu comercial

Buna ziua! As dori sa stiu daca vand un spatiu comercial si masina care sunt pe firma ce se va plati la stat sau cat se va plati din suma obtinuta ? Ce voi plati impozit sau cas sau ce la stat ? Va multumesc anticipat
george-neagu, moderator
Daca sunteti srl microintreprindere platiti impozitul pe venitul microintreprinderii 3% sau 1% in functie de faptul daca nu aveti sa aveti macar un angajat cu contract de munca pe srl.
Apoi cand veti dori sa repartizati profitul srl ca dividende (daca e cazul) veti plati impozitul pe venitul din dividende pe firma 5% si pe persoana fizica ca asociat in srl veti plati contribtii sociale la sanatate 10% si pensie 25% daca valoarea venitului din dividende incasat este peste plafonul anual de 12 salarii minime brute pe economie adica in acest an 22800 lei si depuneti si declaratia unica pe persoana fizica.
Procentele la cele doua contributii se aplica la valoarea plafonului.
george-neagu, moderator