Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Interpretare lege
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Interpretare lege

Buna ziua am depus dosarul de pensie pe 1 august 2018 . Nu stiu sa interpretez acest articol din lege :
Potrivit CNPP, începând cu data de 1 octombrie, până la data de 30 septembrie 2019, vor fi recalculate toate pensiile care intră sub incidenţa Legii 221/27 iulie 2018, aflată deja în vigoare.

Legea are două categorii de dispoziţii, care vizează două categorii de persoane:

cele care vor solicita deschiderea drepturilor de pensii începând cu luna august 2018, atât din punct de vedere al reducerii vârstei standard de pensionare, cât şi din punct de vedere al stagiului complet de cotizare care se utilizează la determinarea punctajului mediu anual;
Sotul nu are legatura cu legea 221/2018