Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probe concurs de ocuparea unui post in sitemul bugetar ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probe concurs de ocuparea unui post in sitemul bugetar de invatamant

Buna seara , am o nelamurire am aplicat pt un post nedidactic in cadrul unei unitati de invatamant bugetar la probele ce urmeaza sa faca departajarea sunt stabilite doua probe : proba practica si interviu ( ambele ce nu pot fii contestate ).
am citit in HG de organizare pt ocuparea posturilor Lit. b) a alin. (2) al art. 5 a fost modificata de pct. 2 al art. I din HOTARAREA nr. 1.027 din 11
noiembrie 2014 , publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 854 din 24 noiembrie 2014. spune :e) tipul probelor de concurs: proba scrisa si/sau proba practica si interviu, dupa caz;
Intrebarea mea este ESTE POSIBIL SA FIE PROBELE CE NU POT FII CONTESTATE SI SCOASA PROBA SCRISA ? desi la alte instituti acest lucru nu se intimpla , proba scrisa si interviu .
Concursul pentru ocuparea unui post vacant sau temporar vacant constă, de regulă, în 3 etape succesive, după cum urmează:
a) selecţia dosarelor de înscriere;
b) proba scrisă şi/sau probă practică;
c) interviul.

In general, proba scrisa nu este scoasa dintr-un concurs.

După afişarea rezultatelor obţinute la selecţia dosarelor, proba scrisă şi/sau proba practică şi interviu, după caz, candidaţii nemulţumiţi pot depune contestaţie în termen de cel mult o zi lucrătoare de la data afişării rezultatului selecţiei dosarelor, respectiv de la data afişării rezultatului probei scrise şi/sau a probei practice şi a interviului, sub sancţiunea decăderii din acest drept.
Multumesc