Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma in insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma in insolventa

Buna seara,

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: daca o companie este intrata in insolventa, administratorul judiciar poate da afara angajatii pe loc si fara preaviz? Va multumesc!
Legea 85/2014
art.123
....
(8) După data deschiderii procedurii, desfacerea contractelor individuale de muncă ale personalului debitorului se va putea face de urgență de către administratorul judiciar/lichidatorul judiciar. Administratorul judiciar/Lichidatorul judiciar va acorda personalului concediat doar termenul legal de preaviz. În cazul în care sunt incidente dispozițiile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în ceea ce privește concedierea colectivă, termenele prevăzute de art. 71 și art. 72 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se reduc la jumătate.
.....
Multumesc! Termenul legal de preaviz este de 20 de zile, nu?
Tempor, utilizator
Preaviz; minim 20 de zile lucratoare
Va multumesc!