avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor - pliant referndum
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor - pliant referndum

Am fotografiat un pliant pro-referendum familia tradiționala și l-am postat pe site-ul Wikipedia Commons. A fost propus pentru ștergere pe motiv că în România este interzis acest lucru, se încalcă dreptul de autor pentru text.
Este adevarat acest lucru? În România se consideră încălcarea dreptului de autor fotografierea unor afise/postere elecorale sau pentru referendum și încărcarea lor pe site-uri cu licență free de folosire?
Fotografia este aici [ link extern ]
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 17:43, 8 Octombrie 2018
Afisul a fost cenzurat de catre Wikipedia in urma unor sesizari primite de catre acestia!
Recititi va rog conditiile de utilizare ale site-ului:

[ link extern ]

Licentele de folosire sunt "free" in masura in care acestea nu incalca legile statului de inregistare al site-ului si cu conditia ca materialul postat sa nu infranga charta de buna utilizare a site-ului.

In speta, pliantul dvs face propaganda impotriva Declaratiei Universale ale Drepturilor Omului, declaratie semnata de catre totalitatea membrilor ONU pe data de 10/12/1948 la Paris.
Ultima modificare: Joi, 4 Octombrie 2018
Demos, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns. Exact pentru acest motiv am postat imaginea, vreau să subliniez manipularea imundă făcută prin acest pliant. Cum poți ilustra acest lucru fără imagini?
Exista drept de autor in acest caz.
Ca sa existe drept de autor ar trebui sa existe un autor clar identificabil si mentiunile legale aferente.
Un drept de autor trebuie inscris, materializat si mentionat pe opera comisa.
Ar trebui deasemenea ca cineva sa poata demonstra paguba comisa, ori vorbim de un flyer publicitar care este redifuzat sur Internet.
Nu stiu daca in dreptul roman supramediatizarea intra sub incidenta legii.
Si fotografiile intra in sfera dreptului de autor.

Alte discuții în legătură

Site gazduit in sua, ce legislatie se aplica? BogdanSM BogdanSM Bu,na ziua, lucrez la un site web al carui continut se afla in intregime gazduit pe un server din SUA...intrebarea mea este: ce legislatie se aplica in ... (vezi toată discuția)
Cum putem folosi pe site-uri, bloguri sau forumuri imagini de pe internet, despre care nu stim daca sunt protejate de legea copyright-ului? lizsit lizsit Sunt administratorul unui site necomercial, in care am o zona de \"Stiati ca apa:..\" si in care, o data cu informatii generale despre apa, am postat si ... (vezi toată discuția)
Cum putem folosi pe site-uri, bloguri sau forumuri imagini de pe internet, despre care nu stim daca sunt protejate de legea copyright-ului? lizsit lizsit Sunt administratorul unui site necomercial, in care am o zona de \"Stiati ca apa:..\" si in care, o data cu informatii generale despre apa, am postat si ... (vezi toată discuția)