Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine are atributii de serviciu ca sa semneze un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine are atributii de serviciu ca sa semneze un contractul de achizitii ? exista interdictii ?

Buna ziua !
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la urmatoarea situatie:
- recent am fost numita intr-o comisie de evaluare oferte de pret in vederea incheierii unui contract cu o firma care tipareste vouchere
- directorul l-a numit in comisia de evaluare si pe juristul institutiei, ca presedinte
- colega de la achizitii publice spune ca
juristul nu are voie sa fie membru si sa semneze
la evaluarea ofertelor de pret
si, in acelasi timp,
sa avizeze si Contractul ce va fi incheiat.
Este adevarat /corect ?
Cine trebuie sa semneze contractul ?
Cine ar trebui sa aibe atributii de serviciu in acest sens ?
Exista anumite interdictii / incompatibilitati
intre cine semneaza acte inainte de incheierea contractului
si cine ve semna contractul ?
adica trebuie ca in cele 2 situatii
sa fie persoane diferite care vor semna ?
Poate ma puteti ajuta si cu un articol de lege.

oanaportar, utilizator
Contractul de achizitii se semneaza de catre conducatorul institutiei , in general.
La noi semneaza directorul, juristul, contabilul sef, salariatul care pune viza de control financiar preventiv.
In aceasta situatie ? cum trebuie procedat ?
Alte persoane decat cele care semneaza contractul
vor trebui sa fie membri in acea comisie de evaluare oferte de pret ?
Exista incompatibilitate ? /nelegalitate ?
Competenta de a semna un astfel de contract se stabileste fie prin fisa postului, fie in baza unei decizii a conducatorului institutiei.
La noi nu exista asa ceva ... semneaza numai cine are de-a face cu respectivul Contract.
Va rugam din suflet, poate exista si poate ne puteti ajuta
cu un articol de Lege, cine are asemenea atributii de serviciu ?
adica cine trebuie sa semneze pentru selectia ofertelor de pret
si cine trebuie sa semneze pe Contract ?
dupa ce anume ar trebui sa ne ghidam
in situatia de fata ?
oanaportar, utilizator
Legea nu exista pentru orice situatie ..... Codul Muncii prevede clar :
art.40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;

....