Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venitul din dividende la societati listate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venitul din dividende la societati listate la BVB

Buna ziua. Sunt persoana fizica si obtin venituri doar din activitatea de transfer titluri de valoare si valori mobiliare, cat si din dividende acordate de societatile listate la BVB la care sunt actionar.Am depus DU pe 2017, prin SPV.Intrebare; daca imi fac o pensie privata pilon 3, pot deduce suma de 400 euro din veniturile mele in fiecare an incepand cu 2017?Multumesc.
george-neagu, moderator
Nu puteti deduce nimic din acest tip de impozit la venitul din investii, Veti plati ca persoana fizica impozitul pe castigul din tranzatiile la bursa si cass la venitul din dividende si din castig daca totul la cele doua trece de plafonul anual a 12 salarii minime
george-neagu, moderator