Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc si crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc si crestere copil

Buna ziua. Sunt angajata in Romania de pe data de 14 decembrie 2017.( pentru prima oara in ultimii 7 ani) Azi, 5 octombrie am intrat in concediu de risc maternal ( adica dupa aprox 10 luni de munca). Intrebarea mea este: voi beneficia de indemnizația pentru creșterea copilului? Perioada concediului de risc este considerata perioada de cotizație? Va mulțumesc frumos.
1. Care este data prezumata a nasterii ?

2. Perioada concediului de risc maternal este considerata perioada eligibila pentru CCC, potrivit art.2 alin.5 lit. c din OUG 111/2010.

OUG 111/2010
art.2
.....
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral și din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situații:
.....
c) au beneficiat de concedii și de indemnizații de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare;
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult pentru raspuns. Data presupusa a nasterii este 8 Aprilie. Data pentru începerea concediului de risc ar fi trebuit sa fie 7 oct, dar voi compensa cu concediu de odihna.
mai 2017 - aprilie 2019 este perioada eligibila pentru CCC

perioada luata in considerare : decembrie 2017 - aprilie 2019 (15 luni)

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.