Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Fals în declarații la vânzarea unui apartament care ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Fals în declarații la vânzarea unui apartament care în realitate avea modificări interioare. Am vreo șansă dacă mă îndrept împotriva vânzătorilor?

Bună ziua! În luna mai 2018 am vizionat împreună cu reprezentantul unei agenții imobiliare un apartament, în vederea cumpararii. Observând ca apartamentul a suferit unele modificari dpdv al suprafeței utile, am întrebat proprietarul dacă are avize, autorizații pt modificările efectuate. Răspunsul a fost da. Am continuat procedura (reprezentantul AG imobiliare a verificat doc, a transmis actele la notarul ales de dansul și a programat data semnării contractului). În toată aceasta per am întrebat cam de 3 ori dacă doc sunt în regula și am fost asigurata ca totul este ok. În luna iunie ne prezentam la notar împreună cu reprezentantul ag. Notarul citește pe repede înainte conteactul, nu verifica dacă situația din teren coincide cu cea din doc, și semnam contr. Mergem la banca, facem viramentul și ne întoarcem la notar care ne preda actele. Când am ajuns sa studiez (aproximativ 1 luna, in 2 zile plecam in concediu) doc, SOC schita cadastrala era întocmită olograf în anul 1999 și indica situația de la acea data, nu ce era de fapt in prezent în apart. Contactez ag imobiliare care-mi confirma ca am avut acces la doc abia după semnarea contractului, dar asta este, sar nu-si aminteste exact daca știam ca nu au autorizație. Având în vedere ca în cuprinsul contractului este o fraza care spune "...cunoscând prevederile art. din codul penal, noi vânzătorii declaram ca imobilul nu face obiectul unui litigiu, ..... și nu am făcut modificări interioare" am vreo șansă să mă îndrept împotriva vanzatorilor? Am încercat pe cale amiabila sa rezolvam problema, dar refuza categoric.
Manuela Rășină, administrator
Da, aveți sanse să vă îndreptați împotriva vânzătorilor.
Buna ziua,

Ma iertati ca intreb, dar ce anume va supara de fapt? S-au efectuat modificari ce afecteaza structura de rezistenta? Pt ca restul - cum ar fi ziduri de BCA date jos sau pereti de rigips montati - sunt doar amenajari interioare, nu modificari. Iar daca doriti, se pot oricand reface, cu multa usurinta, conform schitei initiale.

Important este sa nu afectezi structura de rezistenta, in rest compartimentari si amenajari se pot efectua dupa cum isi doreste fiecare nou proprietar.

Ati adus un specialist si acesta v-a confirmat faptul ca au realizat lucrari ce afecteaza structura de rezistenta?

LIC2012 a scris:

Bună ziua! În luna mai 2018 am vizionat împreună cu reprezentantul unei agenții imobiliare un apartament, în vederea cumpararii. Observând ca apartamentul a suferit unele modificari dpdv al suprafeței utile, am întrebat proprietarul dacă are avize, autorizații pt modificările efectuate. Răspunsul a fost da. Am continuat procedura (reprezentantul AG imobiliare a verificat doc, a transmis actele la notarul ales de dansul și a programat data semnării contractului). În toată aceasta per am întrebat cam de 3 ori dacă doc sunt în regula și am fost asigurata ca totul este ok. În luna iunie ne prezentam la notar împreună cu reprezentantul ag. Notarul citește pe repede înainte conteactul, nu verifica dacă situația din teren coincide cu cea din doc, și semnam contr. Mergem la banca, facem viramentul și ne întoarcem la notar care ne preda actele. Când am ajuns sa studiez (aproximativ 1 luna, in 2 zile plecam in concediu) doc, SOC schita cadastrala era întocmită olograf în anul 1999 și indica situația de la acea data, nu ce era de fapt in prezent în apart. Contactez ag imobiliare care-mi confirma ca am avut acces la doc abia după semnarea contractului, dar asta este, sar nu-si aminteste exact daca știam ca nu au autorizație. Având în vedere ca în cuprinsul contractului este o fraza care spune "...cunoscând prevederile art. din codul penal, noi vânzătorii declaram ca imobilul nu face obiectul unui litigiu, ..... și nu am făcut modificări interioare" am vreo șansă să mă îndrept împotriva vanzatorilor? Am încercat pe cale amiabila sa rezolvam problema, dar refuza categoric.

Raluca Dudescu, Consultant managementul calitatii
Bună ziua! Nu doresc decât sa suporte cheltuielile pentru intrarea în legalitate sau dacă refuza categoric, chiar rezilierea contractului. Modificările constau in: zidit usa baia mare, desființare debara cu aerisire si spart perete comun cu baia, modificarea traseului și subdimensionarea instalațiilor sanitare la baie (modificări care au și cauzat o inundație în urma căreia trebuie sa despagubim vecinul de sub noi), desființare baie mica și o alta debara, tot cu aerisire, care au dus la mărirea bucatariei. Peretele comun dintre debara și baie era de rezistenta, din documente. La banca am aflat ca nu se poate accepta pentru girat (nici nu se mai poate pune problema pt vânzare prin credit bancar) pt următoarele modificari: zidit usi, desființat bai și debara cu aerisire.
LIC2012, utilizator
Imi cer scuze, dar doresc sa aduc cateva completari: peretii de rigips montati si placati sunt lucrari de amenajari interioare, respectiv recompartimentari.

As dori de asemenea sa intreb daca dvs aveti confirmarea din partea autoritatilor ca proprietarii anteriori aveau nevoie, la momentul efectuarii lucrarilor de autorizatie cf legii constructiilor si aceasta nu a fost obtinuta sau pur si simplu nu au pastrat documentatia si nu v-au putut inmana o copie?
trandafir2, moderator
Bună ziua! Nu exista pereți de rigips montati, ci doar pereți din cărămidă desfiintati. Conform legislatiei valabile la data efectuării modificărilor, foștii proprietari aveau obligația obținerii unor autorizații pentru modificările efectuate. Aceste modificari (baia si marirea bucatariei) nu au fost facute in acelasi timp. Am contactat conducerea asociației de proprietari (spre norocul nostru, in prezent este aceeași care era și la data modificarilor) care recunoaște ca avea știință de modificările din apartament, recunoaște ca trebuia o autorizație dar știe ca nu a existat acea autorizație din simplul motiv, citez, "era cu o funcție în partid și nu dădea socoteala nimanui". Nu poate sa ne răspundă de ce nu a solicitat (in scris) acea autorizație de la foștii proprietari, având în vedere ca legislația prevedea clar ca asociația de proprietari tb sa dețină o copie de pe autoriz.