avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Unde sunt cei 3 milioane de romani care au semnat ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Unde sunt cei 3 milioane de romani care au semnat pentru referendum?

Ridic aceasta intrebare intrucat imi pare o dovada de neseriozitate sa propui un referendum si apoi sa nu mergi la vot.

3 milioane de oameni nu ar fi fost suficienti pentru aprobarea referendumului dar nu inteleg cum poate exista o asemenea neseriozitate.
S-au mai cheltuit si multi bani cu referendumul.
Ultima modificare: Duminică, 7 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu va grabiti,inca nu este ora 21
Fiind duminica,posibil organizatorii si strategii,nu s-au hotarat unde sa il trimita pe Iozefini
Ati vazut ieri la ora 13,au fost anuntate cu trambe si surle ca exista localitati unde s-a obtinut procentul de 100% participare si ca prin minune ulterior s-a revenit
Buna ziua,
Pai: 1000000 sunt deja trecuti la cele vesnice de multi ani (specialitatea lui Dragnea), 1.000.000 sunt minori siiiiiiiii ...................................
Unde sa fie, la gratar, la pescuit, in parc, la cimitir, ...

In astfel de cazuri ar trebui pusi la plata cei care au semnat si nu s-au prezentat. Nu sa le puna in carca toate costurile, ci suma corespunzatoare numarului de persoane semnatare dar neprezentate. Asa creste si responsabilitatea. Nu au semnat pentru obtinerea unui premiu virtual la iesirea de la supermarket.
Este posibil ca o parte sa se fi razgandit dupa ce au semnat.
Unii poate erau mai credinciosi la momentul.semnarii iar apoi s-au razgandit.Alegerea religiei constituie un drept constitutional.Altii poate au devenit schimbatori cand au vazut ca lumea nu se inghesuie la vot si s-au temut ca din majoritari cum se afirma ca ar fi, ar deveni minoritari si sa se fi temut de ceea ce va zice lumea, in sensul ca vor fi criticati in societate si judecati de opinia publica care a dat dovada de indiferenta astazi.
Din acest motiv este totusi greu sa fie tras la raspundere cineva.

Eu o consider o lipsa de seriozitate semnarea a ceva fara sa iti asumi dupa aceea ce ai semnat.In Romania, problema neseriozitatii pare sa fie perpetua din anii 90 incoace...
PSD se pare ca nu a iesit la vot.

Oricum, pare sa existe probabilitatea ca minoritatea sa devina majoritate astazi adica lucrurile se se fi intors exact pe dos...

Pe mine ma mai mira si faptul ca moldovenii care il apreciaza atat de mult pe Stefan cel Mare au fost indiferenti...mai ales.ca acestia sunt ortodocsi convinsi...
Ultima modificare: Duminică, 7 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cei,, 1000000 trecuti la cele vesnice ,,sunt cei care au votat.Se plangea o babuta ca l-a vazut pe unul dintre ei la urne ,dar n-a trecut si pe acasa.

Alte discuții în legătură

Ce parere aveti despre candidatii la prezidentiale ? davidpaulclaudiu davidpaulclaudiu https://www.youtube.com/watch?v=APuRJMTbEhE Raspuns pentru Alex C. : Traiesc intr-o tara libera, democrata care imi asigura prin drepturi sansa de a ma ... (vezi toată discuția)
Daca maine ar fi alegerile, voi cu cine ati vota?  MYRA  CIMPEAN MYRA CIMPEAN poate creaza Admin-ul un sistem de a face sondaje aici pe site. poate exista si nu stiu eu. [b]voi pe cine ati vrea presedinte?[/b];) (vezi toată discuția)
Votul, intre utopia doctrinara si interesul real al votantului elga50 elga50 Ce luam in considerare cand votam, daca votam? Doctrina utopica, imaginea liderilor de partid, interesul nostru individual sau ce altceva? (vezi toată discuția)