Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... avocat asociatie locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

avocat asociatie locatari

buna ziua, unde gasesc un avocat care sa se ocupe de asociatii de propietari ? am avut mai multi dar nu isi dau interesul. ma poate ajuta cineva? va multumesc
In ce sens nu isi dadeau interesul?

Ce sume platea asociatia?
Probabil ca nu mai aveau timp intrucat au gasit angajamente mai bune.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
in momentul in care ai semnat contractul, iti faci treaba cu profesionalism.
Asociatia plateste exact suma pe care a negociat-o cu avocatul.
Regulamentul prezentului forum nu permite reclama
Puteti accesa catalogul consultantilor de pe forum si daca gasit persoana din localitatea fv puteti sa o contactati prin mesagerie privata sau,puteti adresa cerere oficiala direct la baroul local de avocati
Dr.Virgil Dan Amza a scris:

in momentul in care ai semnat contractul, iti faci treaba cu profesionalism.
Asociatia plateste exact suma pe care a negociat-o cu avocatul.

Aveti perfecta dreptate.
De aceea ziceam ca in general avocatii cand gasesc cazuri mai bine platite incep sa o lase mai usor cu interesul.
Mai exista insa si variantele ca nu isi vor da interesul oricum sau isi dau interesul dar nu este clientul multumit.

Este o tema extrem de greu de dezbatut si fara rezultat final.

De pilda, daca un avocat ii spune la client ca va pierde procesul si angajeaza alt avocat care ii pierde procesul, clientul va ramane suparat de avocatul care a prevazut foarte bine ca va pierde procesul si nu pe avocatul care i-a pierdut procesul desi el a crezut ca il va castiga.
Sub aspect profesional care avocat ar fi mai bine documentat stiintific dintre cei doi?

De regula, avocatul care ii spune ca va pierde procesul ii ia bani pe consultatia juridica, iar cel care ii spune ca ii va castiga procesul ( dar il va pierde ) nu ii va lua bani pe consultatie ci pe intregul proces.

V-am dat un exemplu si discutiile pot fi extrem de lungi daca luam spre analiza teoria stiintei dreptului corelata cu psihologia clientului si alte aspecte incidente.
Anumite pasaje se vor gasi in unele din postarile mele cand dau tot felul de explicatii si efectiv nu are sens sa le reiau.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat