avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescrierea datorie bancă credit 2007
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescrierea datorie bancă credit 2007

In 2012 am primit somatie de exec silită. Pana in 02 2016 nu au facut nimic . In dec 2016 au cerut în instanță să se vândă ap si ei să ia banii ce imi reveneau mie .Am primit de la tribunal ca s-a perimat cererea de exec silită ca au trecut m.m.de 6 luni. Ce credeti s-a prescris datoria către bancă urmare a perimarii ?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 21:43, 9 Octombrie 2018
Actiunea e perimata, dar nu prescrisa. Ar putea sa faca o noua cerere de executare silita. Daca trec mai mult de 3 ani de la ultima actiune, atunci se poate vorba si de prescriere.
Perimarea executarii silite a inlaturat efectul intreruptiv de prescriptie al primei cereri de executare silita, si ca atare nu se prea mai poate spune "daca trec mai mult de ...", pentru ca de fapt au trecut mai mult de ..., deci debitorul va putea sa opuna prescriptia.
Ultima modificare: Marți, 9 Octombrie 2018
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita Ionut Anonim Ionut Anonim In luna april mai 2016 mi s a facut ultima poprire pe salariulsalariu la firma X(in 13.042016 am schimbat locul de munca la firma Y)...in 12.03.2018 am primit ... (vezi toată discuția)
Actiune in constatare ? Gabriela PĂDURARIU Gabriela PĂDURARIU Avem o executare silita inceputa in anul 2003 - titlul este obtinut in april.2002, investirea cu formula ex.in ian.2003 - . Dupa luptele seculare ale ... (vezi toată discuția)
Cum pot cere perimarea executarii silite individ individ Am 4 cazuri de executare silita si la toate cele 4 cazuri a trecut mai mult de 6 luni de la ultimul act , cum ar trebui s a cer perimarea ... (vezi toată discuția)