Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescrierea datorie bancă credit 2007
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescrierea datorie bancă credit 2007

In 2012 am primit somatie de exec silită. Pana in 02 2016 nu au facut nimic . In dec 2016 au cerut în instanță să se vândă ap si ei să ia banii ce imi reveneau mie .Am primit de la tribunal ca s-a perimat cererea de exec silită ca au trecut m.m.de 6 luni. Ce credeti s-a prescris datoria către bancă urmare a perimarii ?
Actiunea e perimata, dar nu prescrisa. Ar putea sa faca o noua cerere de executare silita. Daca trec mai mult de 3 ani de la ultima actiune, atunci se poate vorba si de prescriere.
Perimarea executarii silite a inlaturat efectul intreruptiv de prescriptie al primei cereri de executare silita, si ca atare nu se prea mai poate spune "daca trec mai mult de ...", pentru ca de fapt au trecut mai mult de ..., deci debitorul va putea sa opuna prescriptia.
trandafir2, moderator