avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mandat european
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mandat european

Buna seara.Un băiat este arestat preventiv în Cehia de 43 zile dupa ce s-a emis un mandat european pe numele lui de către Slovenia.Se judecă de peste 2 ani in tara natală România pentru furt calificat în Slovenia( autoritățile slovene find de acord cu această hotărâre si el prezentandu-se la audiere si procese alături de avocat)In timp ce s-a emis mandatul el era plecat în Cehia unde a fost legitimat si arestat preventiv.Autoritatile slovene nu au trimis alte acte în tot acest timp si el nu a fost interogat decat de procurorul ceh refuzand trimiterea în Slovenia.Acum 10 zile s-a trimis mandat de aducere in România pe numele lui si toate actele precum procesele se judecă în România.Precizez ca a fost emis acest mandat europea cu 2 saptamani inainte ca el sa aibe interogatoriu prin video conferinta cu Autoritatile slovene în România.Care sunt sansele de a fi trimis în România el acceptând acest lucru.?Si cat il mai pot tine in Cehia arestat preventiv?
Ultima modificare: Marți, 9 Octombrie 2018
DEEA TA, utilizator
Cel mai recent răspuns: Sopon Alexandru , utilizator 11:17, 8 Iulie 2024
Dupa ce va fi condamnat definitiv va putea fi transferat in Romania pentru executarea pedepsei.
Daca va primi pedeapsa cu suspendare va putea pleca in Romania in conditiile legilor statuluinstrain.
Dupa ce va fi condamnat definitiv va putea fi transferat in Romania pentru executarea pedepsei.
Daca va primi pedeapsa cu suspendare va putea pleca in Romania in conditiile legilor statului strain.
Ultima modificare: Marți, 9 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
El în cehia nu este judecat pentru fapte.e judecat sa vada unde va fi trimis.Pana acum era doar mandatul de Slovenia, acum este si cel de România( aici judecandu-se cazul)
El find cetatean roman s
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dupa ce va fi condamnat definitiv va putea fi transferat in Romania pentru executarea pedepsei.
Daca va primi pedeapsa cu suspendare va putea pleca in Romania in conditiile legilor statuluinstrain.



DEEA TA a scris:

El în cehia nu este judecat pentru fapte.e judecat sa vada unde va fi trimis.Pana acum era doar mandatul de Slovenia, acum este si cel de România( aici judecandu-se cazul)
El find cetatean roman.In cehia era doar în trecere.fapta s-a petrecut în Slovenia
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dupa ce va fi condamnat definitiv va putea fi transferat in Romania pentru executarea pedepsei.
Daca va primi pedeapsa cu suspendare va putea pleca in Romania in conditiile legilor statuluinstrain.



Buna ziua am avut o suspendare de 3 ani și din tre care am făcut 2 ani și 11 luni dar servici de aprobatiune mă trimis în instanță că nu mă am prezentat la ultima luna dar instanță mi a dat 2 ani închisoare cu mandat european și cei de aici unde sunt mă arestat am făcut 3 zile de arest pe penetentiar și acum mai am 3 săptămâni cu semnat la politie cei din România mai au treabă cu mine daca r le arat că am făcut pedea aici ?

Alte discuții în legătură

Reabilitare de drept sau judecatoreasca?? MihaiClaudiu2022 MihaiClaudiu2022 Buna ziua !in decursul anilor 2011-2019 am avut 3-4 dosare penale ,toate cu pedepse sub 2 ani!ultima pedeapsa find de 1.5 ani si am terminat executarea in 2019 ... (vezi toată discuția)
Mandat de arestare tariq tariq se emite un mandat de arestare european cand un om are de executat o pedeapsa de un an si 10 luni ? fapta de art.215 va multumesc (vezi toată discuția)
Buna ziua! David alexandru David alexandru Am o intrebare pentru dumneavoastra, am de executat pedeapsa de un (1)an cu executare pentru un geam spart, problema este ca eu cu sotia am trimis bani unui ... (vezi toată discuția)