Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am ordin de protecție împotriva fostului soț, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am ordin de protecție împotriva fostului soț, însă fără modificarea programului de vizită (zilnic) al minorului. Acum a luat copilul de la grădiniță și refuză să-l aducă înapoi la domiciliul meu, ce pot face în situația asta?

In dara de 08.10 am obtinut ordin de protectie impotriva fostului meu sot. A doua zi a luat copilul de gradinita si refuza sa il mai aduca inapoi la domiciliul meu.Conform intelegerii la notar el poate vizita minorul.zilnic.Intrebarea mea este dc ii pot interzice sa mai ia copilul de la gradinita.Am facut plangere la politie care dupa ce discuta cu el imi spun ca refuza sa aduca copilul la domiciliu, mai mult la 4 ani copilul spune ca nu mai vrea la mine si la sora lui.Ce pot face pt ca nu ma pot duce sa il iua si dc o sa il iau de la gradi o sa fie un joc de.a soarecele si pisica cine ajunge primul.Doamnele pot fi obligate sa nu i.l mai dea? In conventie e stipulat doar dr de vizita zilnic fara alte precizari.Dc deschid actiune in instanta pt modificare pot cere si ordonanta presedentiala sa nu ii mai ia sau sa stabileasca un program de vizita.Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Luati copilul de la gradinita. Introduceti ordonanta presedintiala solicitand stabilirea domiciliului copilului la dvs si pensie, daca e cazul. Program de vizita va cere el prin reconventionala,sau nu. Ordonanata e executorie de la fond. Scrieti in ordonanta ce s-a intamplat si solicitati un termen scurt. Depuneti alaturi de cerere dovada achitarii taxei de timbru, copie dupa conventia notariala, dupa certif nastere copil, dupa plangerea facuta la politie si dupa hotararea de la ordinul de protectie, cat si dupa orice ce socotiti dvs ca are legatura cu cererea dvs (toate in 2 exemplare)
proastasatului, utilizator
Din nefericire acest abuz e o moneda si pentru mame si pentru tati.
In mod normal copilul nu are dreptul sa aleaga, el nu are discernamant, dar tatal se ascunde in spatele refuzului copilului care e invatat sa spuna ca nu mai vrea la dvs.
Asta se intampla cand ambitiile sunt mai mari decat dragostea de copil.
De facut nu aveti ce face, faceti ordonanta ,se da domiciliul la dvs si drept de vizita tatalui, el ea copilul si nu-l aduce 3 luni, si va zice eu vreau sa dau copilul dar nu vrea el sa mearga la mama...si asa se ascunde in spatele refuzului copilului.
Asa fac toti parintii mame si tati cand un copil refuza celalalt parinte, copilul e alienat si defapt refuzul este parintelui care il abuzeaza alieneaza.
La 3 zile de la acest moment copilul refuza pe bune sa se intoarca la el acasa, alaturi de sora lu8i? Zau?

Dupa ce a stat o luna cu tatal si fratele lui, dupa ce s-a distrat, era fericit, a participat la n vacante si concursuri in concediu si a plecat cu lacrimi in ochi din bratele tatalui, o saptamana mai tarziu un copil nu isi mai poate privi tatal si refuza sa mearga cu acesta.
Iar asta la 8 ani de la divort, ani in care copilul a venit in vizita la tata ba chiar a si ramas cu saptamanile in perioadele in care mami avea prieten si uita de copil. Cand nu are prieten e simplu, ia copilul si nu il mai da. Cand are prieten nu raspunde la telefon nici cand copilul e in spital.
Deci, despre ce vorbim?
Atata timp cat tatal va speria suficient copilul acesta va zice ca nu pleaca. E simplu. Si da, va ramane cu un abuzator si da, din nou este ceea ce pare ca incurajati dumneavoastra.
proastasatului a scris:

Luati copilul de la gradinita. Introduceti ordonanta presedintiala solicitand stabilirea domiciliului copilului la dvs si pensie, daca e cazul. Program de vizita va cere el prin reconventionala,sau nu. Ordonanata e executorie de la fond. Scrieti in ordonanta ce s-a intamplat si solicitati un termen scurt. Depuneti alaturi de cerere dovada achitarii taxei de timbru, copie dupa conventia notariala, dupa certif nastere copil, dupa plangerea facuta la politie si dupa hotararea de la ordinul de protectie, cat si dupa orice ce socotiti dvs ca are legatura cu cererea dvs (toate in 2 exemplare)

Da, daca nu aveti hotarare judecatoreasca nu va ajuta ordinul de protectie.
Ba chiar se poate spune ca va incurca ca nu se poate apropia de dvs.

Ati comis o mare eroare.
Ati avut avocat din oficiu la ordinul de protectie?

Orice miscare presupune o analiza aprofundata a cazului cu tot ce se poate intampla.
Avocatul din oficiu nu era deloc interesat de minor intrucat nu era in competenta lui asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu am avut avocat din oficiu.Ordinul de protectie era si pt copii dar a fost dat doar pt mine...si da aveti dreptate...mai mult ma incurca pt ca atunci cand il ia nu pot sa il sun sau sa il caut pt ca o sa spuna ca il provoc.Azi l.am luat de la gradi si am facut cerere prin care le aduceam educatoarelor la cunostinta ca nu are acordul meu sa il ia.Vedem ce va fi luni...sper sa nu ajungem la care merge primul sa il ia.
Necunoscut2017, utilizator