Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... O firmă cu cifra de afaceri sub 1 milion de euro a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

O firmă cu cifra de afaceri sub 1 milion de euro a trecut optional la impozit pe profit în aprilie 2018. Poate trece la impozit la impozit pe microîntreprindere tot în cursul acestui an?

Buna ziua
O firma cu cifra de afaceri sub 1 milion de euro a trecut obtional la impozit pe profit in luna aprilie 2018. In cursul acestui an mai poate trece la impozit pe microintreprindere. In ce conditii?
Va multumesc .
Manuela Rășină, administrator
Puteti doar de la 01.01.2019, daca reduceti capitalul social sub 45.000 lei sau nr salariati sub 2.

Cod Fiscal:
(3^1) Prin excepție de la prevederile art. 47 alin. (1), microîntreprinderile care au subscris un capital social de cel puțin 45.000 lei și au cel puțin 2 salariați pot opta, o singură dată, să aplice prevederile titlului II începând cu trimestrul în care aceste condiții sunt îndeplinite cumulativ, opțiunea fiind definitivă. În cazul în care aceste condiții nu sunt respectate, persoana juridică aplică prevederile prezentului titlu începând cu anul fiscal următor celui în care capitalul social este redus sub valoarea de 45.000 lei și/sau numărul salariaților scade sub 2, dacă sunt îndeplinite condițiile prevăzute la art. 47 alin. (1).
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna ziua
Pentru a declara trecerea la impozit pe micro cu 01.01.2019 trebuie capitalul social la 31.12.2018 sa fie mai mic de 45000 lei?
Va multumesc.
Da, sau numărul salariaților sa fie sub 2.
Am vazut ca nu mai este o conditie capitalul social din anul 2018.
Va rog imi spuneti la ce art . din Codul fiscal faceti referire.
Va multumesc mult.
A fost reintrodus, art. 48 alin 3^1, prin OUG 25/2018.

[ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil