Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... La două zile după demisie, cineva de la firma la ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

La două zile după demisie, cineva de la firma la care am lucrat mi-a accesat e-mailul personal. Mă pot îndrepta împotriva companiei pentru acces ilegal?

La doua zile de la demisie mi-a fost accesat emailul personal de la sediul din tara si din Germania al firmei la care am lucrat. E un cont de Gmail, au schimbat emailul de recuperare si numarul de telefon asociat. Din fericire am observat in timp util, am reusit sa il recuperez si am rapoartele Google privind activitatea. Ma pot indrepta impotriva companiei pentru acces ilegal?
Manuela Rășină, administrator
ati folosit aceasta adresa in scop profesional? cum au putut sa acceseze contul?
Am folosit-o si in scop profesional pentru a accesa documente google docs. Parola a ramas salvata in browserul de pe laptopul predat. Nu ma deranjeaza accesul lor ca nu am nimic de ascuns, in schimb ma foarte deranjeaza incercarea de a imi schimba parola si restul variantelor de acces la un cont personal si faptul ca nici nu au cerut voie si nici nu recunosc.
Daca faceti referire la nevoia de acces a firmei la anumite documente prin intermediul adresei mele nu e cazul...in google docs proprietarul documentului iti acorda/retrage dreptul de vizualizare/editare a documentului din contul propriu dupa bunul plac.

Adrian Dimitriu a scris:

ati folosit aceasta adresa in scop profesional? cum au putut sa acceseze contul?

Vladco80, utilizator
nu ma refer la acest lucru, insa e un amalgam de actiuni in care ambele parti au partea lor de vina: dvs ati fost neglijent si legea nu va poate apara impotriva dvs. ei au facut un lucru neprietenos, fiindca nu e chiar abuz.
pe de alta parte, nu e profesional pentru o firma sa foloseasca mailuri tip gmail, yahoo, etc. indica amatorism. si cum nu-i poti imputa unui amator ca se comporta neprofesionist...
una peste alta, puteti sa va indreptati impotriva lor (doar e mailul dvs personal), insa eu n-as spera prea multe.
La incetarea lucrului trebuiau inlaturate toate datele personale din PC-ul firmei. Le-ati lasat voit la dispozitia lor.

Adrian Dimitriu a scris:

nu ma refer la acest lucru, insa e un amalgam de actiuni in care ambele parti au partea lor de vina: dvs ati fost neglijent si legea nu va poate apara impotriva dvs. ei au facut un lucru neprietenos, fiindca nu e chiar abuz.
pe de alta parte, nu e profesional pentru o firma sa foloseasca mailuri tip gmail, yahoo, etc. indica amatorism. si cum nu-i poti imputa unui amator ca se comporta neprofesionist...
una peste alta, puteti sa va indreptati impotriva lor (doar e mailul dvs personal), insa eu n-as spera prea multe.

Faptul ca v-a accesat mailul personal este datorita faptului ca d-vs. ati permis acest lucru poate fara sa va dati seama. Accesarea unui mail pe gmail sau yahoo se poate face si de acasa, sunt accesibile pe net....daca ati fi avut o retea interna proprie a societatii ( un intranet daca ma intelegeti ) si foloseati acolo o adresa de mail in interes de serviciu era alta situatie, chiar daca si acea adresa de pe reteaua interna se poate accesa din afara de pe net. D-vs, ar fi trebuit inainte de predarea laptopului sa stergeti din setarile browserului toate parolele salvate, si chiar sa dezinstalati anumite programe sau browsere daca acestea nu erau instalate la momentul cand vi s-a predat laptopul spre utilizare in scop profesional ( la locul de munca ). Puteti incerca sa actionati impotriva companiei, folosindu-va de legea privind protectia datelor cu caracter personal, daca au fost accesate date personale ale d-vs. sau alte informatii in acest sens. D-vs. stiti mai bine ce era in gmailul d-vs la mesaje primite, expediate, arhiva, etc...si daca va puteti folosi de legea protectiei datelor cu caracter personal. ( sfatuti-va si cu cineva din domeniu mai bine, sau chiar cu un avocat specializat pe asemenea probleme ).