Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit auto

Sunt o persoana cu handicap locomotor gradul 1.Vreau sa achizitionez o masina neadaptabila pe numele meu.Se va folosi de ea familia.
Vreau sa stiu daca sunt scutit de plata impozitului si a taxei de prima inmatriculare?
Conform Legii nr. 448/2006 (actualizata 2018) articolul 469 alineat 1, litera b.

Va multumesc frumos!
ConuGeo, utilizator
Atentie sporita deoarece ANAF opereaza strict pe disp cod fiscal care nu este actualizat cu modificarile la L nr 448/2006,respectiv solicitantii pentru beneficierea facilitatii scutirii de la plata impozitului aferent auto persoana cu handicap are obligatia sa prezinte documente justificative legale care sa ateste ca vehiculul este adaptat tehnic pentru a fi condus de catre persoana care prezinta decizie/certificat incadrare in grad de handicap