avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Trebuie sa fiu anuntat cind incepe poprirea?o firma recuperatoare poate vinde creanta mai departe?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 11:44, 4 Mai 2019
1. Unele bănci anunță... În funcție de politica proprie. Cel mai bine solicitați băncii dvs. Un răspuns scris, chiar și teoretic, în acest sens.
Legea spune ca trebuie sa fiți anunțat de executor, sa vi se comunice adresa de înființare a popririi, împreună cu titlul executoriu pe care le puteți contesta în 15 zile de la primire.

2. Da, Se poate face cesiune de creanță
Ultima modificare: Luni, 15 Octombrie 2018
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Credit express a vindut mai departe la erb creditul

CABINET DE AVOCAT SERNI VIVIANA-CARMEN a scris:

1. Unele bănci anunță... În funcție de politica proprie. Cel mai bine solicitați băncii dvs. Un răspuns scris, chiar și teoretic, în acest sens.
Legea spune ca trebuie sa fiți anunțat de executor, sa vi se comunice adresa de înființare a popririi, împreună cu titlul executoriu pe care le puteți contesta în 15 zile de la primire.

2. Da, Se poate face cesiune de creanță

Daca am primit vineri somație de plată și încheiere la o executare silita in care am fost anunțat să plătesc in termen de o zi suma iar salarul intra azi,poate să pună deja poprire pe salariu?
Este adevarat ca salariul nu poate fi poprit 3 luni de la infiintarea popririi
Nu este adevarat. Ati citit gresit. Acel articol vizeaza debitorul persoana juridica, cand acesta face dovada ca sumele sunt destinate drepturilor salariale.

Alte discuții în legătură

Ridicare popririi pe contul de salariu (deblocare card pentru folosire bancomat) mihai000123 mihai000123 Am o problema cu privire la ridicarea popririi pe contul de salariu . Am primit adresa ridicare poprire de la executor in care scrie asa \\"va solicitam ... (vezi toată discuția)
Lamurire indisponibilizare/blocare cont bancar leus leus Va rog o parere in ceea ce priveste indisponibilizarea unui cont bancar: -daca legea dispune ca executorul judecatoresc emite o adresa prin care banca sa ... (vezi toată discuția)
Poprirea de catre executor a diurnei...??? rogosz_radu rogosz_radu am fost executat de catre un executor judecatoresc in urma unei sentinte date de judecatoria Sibiu judecata de care habar nu aveam am aflat ieri de pe sit-ul ... (vezi toată discuția)