Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Taiere nuc
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Taiere nuc

Buna ziua. Avem in curtea casei un nuc, plantat de tatal meu, care impinge un perete al terasei, cu pericol de daramare. Am nevoie de autorizatie pentru taiere?
Pentru taierea nucului trebuie sa va adresati Directiei Agricole din localitatea dvs, cu o cerere, dupa care vi se da un aviz de taiere.
Conform Legii pomiculturii, legea nr. 348/2003, republicata 2008 ,republicat in Monitorul Oficial, Partea inr. 300 din 17/04/2008
Art. 17
Cultura nucului din categoria pomi razleti este supusa si urmatoarelor prevederi speciale:
a) plantarea nucilor se face cu materialul saditor selectionat, provenit din pepiniere autorizate; terenurile supuse eroziunii se pot planta si cu biotipuri locale provenite de la pepiniere silvice;
b) taierea nucilor si castanilor comestibili din categoria pomi razleti, indiferent de proprietar, se face pe baza autorizatiei-model prevazute in anexa nr. 3;
c) cererea pentru taierea nucilor/castanilor comestibili din categoria pomi razleti solicitata de persoanele fizice sau juridice se depune cu cel putin o luna inaintea executarii taierii, iar aceasta se verifica si se aproba de specialistii directiilor pentru agricultura si dezvoltare rurala judetene, respectiv a municipiului Bucuresti;
d) criteriile care stau la baza documentatiei in vederea autorizarii taierii nucilor razleti/castanilor comestibili sunt:
1. pomii sunt imbatraniti si prezinta ramuri uscate in proportie de 60% din coroana;
2. pomii sunt amplasati intr-un perimetru unde urmeaza sa se construiasca obiective de interes national sau de interes al comunitatii locale;
3. pomii sunt amplasati pe aliniamentele drumurilor nationale si se pune in pericol siguranta circulatiei rutiere.
Multumesc
Buna ziua!
Am un vecin care are plantat un nuc la nici 2 m de gardul meu , nucul este destul de batran si foarte mare iar eu as vrea sa toaletez cam tot ce trece de gard . Nu stiu daca pt a taia crengile care trec de gard am nevoie de autorizatie pt taiere?
Mentionez ca nucul este foarte mare si jumatate din coroana lui atarna pe terenul meu .
Multumesc!
3Nic, utilizator