Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cum calculez ecovaloarea anvelopelor la facturare?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cum calculez ecovaloarea anvelopelor la facturare?

Import anvelope noi in Romania.
Cum calculez ecovaloarea care trebuie trecuta pe factura la vanzare?
Ce tb. sa declar si unde?

Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Datorati o contribuţie de 2 lei/kg anvelopă, pt ca introduceti pe piaţa naţională anvelope noi, pentru diferenţa dintre cantităţile de anvelope corespunzătoare obligaţiilor anuale de gestionare prevăzute în legislaţia în vigoare şi cantităţile efectiv gestionate.

Aceasta contrib e prevazuta de OUG 196/2005. Modul de calcul il gasiti in Ordinul nr. 578/2006 pentru aprobarea Metodologiei de calcul al contribuţiilor şi taxelor datorate la Fondul pentru mediu.

Pentru calculul contribuţiei la Fondul pentru mediu se aplică următoarea formulă:

Contribuţia = [(Q x Ob) - Qrealizat] x 2 lei,

unde:
Contribuţia - contribuţia datorată la Fondul pentru mediu, calculată în lei;
Q - cantitatea de anvelope noi şi/sau uzate destinate reutilizării introdusă pe piaţa naţională în anul precedent;
Ob - obligaţia anuală de gestionare a anvelopelor uzate, stabilită în procente, conform Hotărârii Guvernului nr. 170/2004 privind gestionarea anvelopelor uzate;
Qrealizat - cantitatea de anvelope uzate gestionate în anul de raportare.

Se declara si plateste la Fondul de mediu.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Dar daca dau spre valorificare 80% din marfa introdusa fie anvelope noi /uzare mai trebuie sa platesc?
Nu, dar aveti obligatia de declarare lunara, cf art 40 sau 41 din Ordinul nr. 578/2006.
Ioan Petru Butariu, Contabil
poti face contract cu Ecoanvelope pentru ca ei sa iti preia obligatia, contra cost (iesi oricum mult mai ieftin decat 2 lei/kg), sau poti sa dai singura spre valorificare 80%din cantitate in anul urmator introducerii pe piata, urmand sa primesti de la valorificator un certificat. dar trebuie sa depui lunar, cantitatile introduse si predate, ca si raportare catre mediu. Probabil iesi putin mai ieftin decat varianta Ecoanvelope, dar cu mult mai multa bataie de cap...
alex_bontea, utilizator
Buna ziua.Referitor la intrebarea de mai sus,pentru importul in scopul productiei de remorci se plateste aceasta ecovaloare?