Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa de mediu pentru deseuri din ambalaje
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa de mediu pentru deseuri din ambalaje

Suntem o firma care comercializam materiale de constructii si am vrut sa stim daca trebuie sa platim o taxa de mediu pentru deseurile din ambalaje sau putem sa facem un contract cu o firma specializata sa valorifice si sa recicleze aceste deseuri care sa vina sa le ridice periodic. Cat este taxa si care este temeiul legal al acesteia. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Ordonanţă de urgenţă nr. 196 din 22/12/2005 privind Fondul pentru mediu

Art. 9. - (1) Veniturile Fondului pentru mediu se constituie din:

a) o contribuţie de 3% din veniturile realizate din vânzarea deşeurilor feroase şi neferoase de către deţinătorii de astfel de deşeuri, persoane fizice sau juridice. Sumele se reţin prin stopaj la sursă de către operatorii economici colectori şi/sau valorificatori, autorizaţi potrivit legislaţiei în vigoare privind gestionarea deşeurilor industriale reciclabile, care au obligaţia să le vireze la Fondul pentru mediu;

b) taxele pentru emisiile de poluanţi în atmosferă, datorate de operatorii economici deţinători de surse staţionare a căror utilizare afectează factorii de mediu, în cuantumul prevăzut în anexa nr. 1;
c) taxele încasate de la operatorii economici utilizatori de noi terenuri pentru depozitarea deşeurilor valorificabile, în limitele prevăzute în anexa nr. 2;
d) o taxă de 1 leu (RON)/kg din greutatea ambalajelor introduse pe piaţa naţională de către producătorii şi importatorii de bunuri ambalate şi de ambalaje de desfacere;
e) o contribuţie de 2% din valoarea substanţelor clasificate prin acte normative ca fiind periculoase pentru mediu, introduse pe piaţă de către producători şi importatori, cu excepţia celor utilizate la producerea medicamentelor;
f) în cazul vânzării de către proprietarul sau administratorul pădurii, după caz, a masei lemnoase pe picior sau a sortimentelor de lemn brut obţinute în urma exploatării, contribuţia la Fondul pentru mediu se stabileşte prin aplicarea unui procent de 1% la valoarea de vânzare şi se achită de către cumpărătorul operator economic, care introduce masa lemnoasă într-un proces de prelucrare;
g) Abrogat;
h) Abrogat;
i) o taxă de 1 leu (RON)/kg anvelopă, încasată de la producătorii şi importatorii care introduc pe piaţă anvelope noi şi/sau uzate destinate reutilizării;
Art. 10. - (1) În cazul utilizării de către operatorii economici a deşeurilor industriale reciclabile, ca materii prime secundare, în proporţie de cel puţin 50%, sumele stabilite la art. 9 alin. (1) lit. b) nu se plătesc.
(2) Taxele prevăzute la art. 9 alin. (1) lit. d) şi i) se plătesc numai în cazul neîndeplinirii obiectivului de valorificare a deşeurilor de ambalaje, respectiv obiectivul de gestionare a anvelopelor uzate prevăzute în legislaţia în vigoare, plata făcându-se pe diferenţa dintre obiectivul anual şi obiectivul realizat efectiv de către operatorii economici responsabili.
(3) Operatorii economici producători şi importatori de bunuri ambalate şi de ambalaje de desfacere şi operatorii economici responsabili pentru gestionarea anvelopelor uzate sunt obligaţi să calculeze şi să declare lunar, până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-a desfăşurat activitatea, diferenţa dintre obiectivul calculat utilizând procentajul stabilit prin legislaţia în vigoare ca obiectiv de valorificare anual şi obiectivul efectiv realizat.
(4) Nivelul contribuţiilor şi taxelor prevăzute la art. 9 alin. (1) lit. a)-j) se actualizează prin hotărâre a Guvernului, la propunerea autorităţii publice centrale pentru protecţia mediului.
(5) Baza de calcul la care se aplică procentele prevăzute la art. 9 alin. (1) lit. a), e), f) şi j) reprezintă valoarea de vânzare, exclusiv taxa pe valoarea adăugată aferentă.
(6) Contribuţia la Fondul pentru mediu, prevăzută la art. 9 alin. (1) lit. f), nu se calculează şi nu se plăteşte dacă masa lemnoasă pe picior sau sortimentele de lemn brut obţinute provin din păduri certificate.
Art. 11. - (1) Sumele prevăzute la art. 9 alin. (1) lit. a), b), e) şi f) se declară şi se plătesc lunar de către persoanele juridice şi persoanele fizice care desfăşoară activităţile respective, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care s-a desfăşurat activitatea.
(2) Sumele prevăzute la art. 9 alin. (1) lit. c), d), i) şi j) se declară şi se plătesc anual de către persoanele juridice care desfăşoară respectivele activităţi, până la data de 25 ianuarie a anului următor.
(3) Declaraţia se depune sau se transmite la Administraţia Fondului, iar plata se realizează într-un cont distinct deschis la trezorerie pe numele acesteia.

In concluzie...
conform legislatiei cu privire la Fondul pentru mediu, sunt obligati la plata taxelor pentru mediu producatorii si importatorii care introduc pe piata bunuri ambalate si ambalaje de desfacere, substante periculoase, anvelope noi si/sau uzate destinate reutilizarii.
In cazul ambalajelor si anvelopelor, societatile au obligatia platii taxelor la Fondul pentru mediu numai in masura in care nu isi indeplinesc obligatiile de gestionare a deseurilor de ambalaje / anvelopelor uzate.

- societatile care introduc pe piata bunuri ambalate sunt responsabile pentru ambalajele primare, secundare si tertiare care ambaleaza produsele lor.
Desi nu foarte bine definita de lege, conform precizarilor din legislatia romaneasca si liniilor directoare pentru interpretarea directivelor UE, introducerea pe piata include importul (punerea in libera circulatie). Astfel, produsele importate se considera introduse pe piata la momentul importului. Desigur, in anumite situatii – de exemplu importul de bunuri destinate exportului in aceeasi stare - se poate argumenta ca produsele in cauza nu au fost de fapt introduse pe piata romaneasca.

Obligatii similare cu cele mentionate mai sus apar si in cazul altor legi specifice de gestionare a deseurilor - de exemplu cele cu privire la deseuri de echipamente electrice si electronice („DEEE”) sau baterii. Legislatia cu privire la gestionarea DEEE aseaza in sarcina producatorilor principalele obligatii de gestionare a DEEE, prin producator intelegandu-se si importatorul cu titlu profesional de EEE in Romania. Prevederile referitoare la regimul bateriilor si acumulatorilor care contin substante periculoase mentioneaza ca obligatiile de gestionare a acestor produse uzate revin producatorilor de baterii si acumulatori, reprezentantilor autorizati ai acestora sau importatorilor.
In plus, toate aceste legi restrictioneaza introducerea pe piata a produselor care contin substante periculoase precum mercur, cadmiu, plumb.

marian.isvoranu a scris:

In concluzie...
conform legislatiei cu privire la Fondul pentru mediu, sunt obligati la plata taxelor pentru mediu producatorii si importatorii care introduc pe piata bunuri ambalate si ambalaje de desfacere, substante periculoase, anvelope noi si/sau uzate destinate reutilizarii.
In cazul ambalajelor si anvelopelor, societatile au obligatia platii taxelor la Fondul pentru mediu numai in masura in care nu isi indeplinesc obligatiile de gestionare a deseurilor de ambalaje / anvelopelor uzate.

- societatile care introduc pe piata bunuri ambalate sunt responsabile pentru ambalajele primare, secundare si tertiare care ambaleaza produsele lor.
Desi nu foarte bine definita de lege, conform precizarilor din legislatia romaneasca si liniilor directoare pentru interpretarea directivelor UE, introducerea pe piata include importul (punerea in libera circulatie). Astfel, produsele importate se considera introduse pe piata la momentul importului. Desigur, in anumite situatii – de exemplu importul de bunuri destinate exportului in aceeasi stare - se poate argumenta ca produsele in cauza nu au fost de fapt introduse pe piata romaneasca.

Obligatii similare cu cele mentionate mai sus apar si in cazul altor legi specifice de gestionare a deseurilor - de exemplu cele cu privire la deseuri de echipamente electrice si electronice („DEEE”) sau baterii. Legislatia cu privire la gestionarea DEEE aseaza in sarcina producatorilor principalele obligatii de gestionare a DEEE, prin producator intelegandu-se si importatorul cu titlu profesional de EEE in Romania. Prevederile referitoare la regimul bateriilor si acumulatorilor care contin substante periculoase mentioneaza ca obligatiile de gestionare a acestor produse uzate revin producatorilor de baterii si acumulatori, reprezentantilor autorizati ai acestora sau importatorilor.
In plus, toate aceste legi restrictioneaza introducerea pe piata a produselor care contin substante periculoase precum mercur, cadmiu, plumb.

Am achizitionat de la cineva pe firma mea un papuc.are toate actele in regula.Problema este: acum va trebui sa depun acea declaratie de mediu? m-am uitat la ei pe site dar acolo scrie doar pentru deseuri,etc.....
Va rog, ma puteti ajuta in aceasta problema?
Multumesc mult anticipat!
In cazul unei societati care intermediaza vanzarea de produse (importa), este obligata sa mai plateasca taxa pentru deseuri din folie si hartie? Mai trebuie sa incheie contract cu o firma de valorificare a deseurilor? Produsele trec prin acesta firma doar pe hartii ! Livrarea produselor se face direct la client. Multumesc.
(3) Operatorii economici producători şi importatori de bunuri ambalate şi de ambalaje de desfacere şi operatorii economici responsabili pentru gestionarea anvelopelor uzate sunt obligaţi să calculeze şi să declare lunar, până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-a desfăşurat activitatea, diferenţa dintre obiectivul calculat utilizând procentajul stabilit prin legislaţia în vigoare ca obiectiv de valorificare anual şi obiectivul efectiv realizat.

Producatorul de ambalaj zice ca nu plateste el taxa ci beneficiarul ambalajelor daca acestea au sigla personalizata pe ambalajul furnizat clientului. E corect?