Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce procent plateste pfa la anaf 2018?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce procent plateste pfa la anaf 2018?

Ce procent plateste un agent de asigure cu PFA in 2018?
george-neagu, moderator
Impozitul pe venit de 10% si contributiile sociale cas 25% si cass 10% aplicate la plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie care in acest an este 22800 lei, doar daca venitul net anual este peste valoarea plafonului. Veti depune declaratia unica pana pe 15 martie 2019 cu situatia realizata pe anul 2018..
Va multumesc pentru raspunsul precedent. Mai am o nelamurire: **pe anul 2017 platim regularizarea acum? Daca da, cat se plateste ?**
Pentru inchiderea anului 2017 o sa primiti acasa decizie de impunere si acolo apare suma de plata sau de restituit si termenul.