Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionat de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionat de boala

Buna seara,
Sunt pensionata de boala gr.2 recent . As dori sa stiu daca as putea tine in mod legal contabilitate la o firma, sunt economista. As putea infiinta o intreprindere de familie sau un PFA? Sau o alta modalitate ar fi?
Va multumesc.
Potrivit modificarilor aduse Legii nr. 19/2000 prin Legea nr. 209/2009, puteti exercita functia de consilier local sau judetean sau puteti sa fiti asociat, asociat unic, comanditar sau actionar. In rest, nu puteti desfasura nicio activitate.

ART. 92
(1) Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care:
g) beneficiarul unei pensii de invaliditate de gradul I sau II se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I, II şi IV lit. b) - f).
ART. 5
(1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca si functionarii publici;
II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevazute la pct. I;
IV. persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

Consilier juridic,
Gabriela Pintea