Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii urmaș
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii urmaș

Sunt născută 8.02.1960 am 5 copii care i-au crescut până la 18 ani și sunt văduva de 13 ani ,soțul având pensie de boala .Cand aș putea să ies la pensie?
pensie la limita de vasta : dupa Octombrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni daca aveti un stagiu minim de cotizare de 15 ani.

In situaţia decesului asiguratului sau pensionarului, soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, în următoarele condiţii:
- la împlinirea vârstei-standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani. Dacă durata căsătoriei a fost mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaş cuvenit se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv 6% pentru fiecare an de căsătorie în minus;
- indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul l sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 1 an;
- indiferent de vârstă şi de durata căsătoriei, dacă decesul soţului susţinător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale şi dacă nu realizează venituri lunare din activităţi dependente:
a. în baza unui contract individual de muncă;
b. în baza unui raport de serviciu;
c. din activități în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi ca membri cooperatori într-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos pentru raspuns
Deci până în octombrie 2021 nu pot iesi,am 35 de ani de căsătorie și soțul a murit de cancer la gat?