Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica - Cheltuieli: In aceste cheltuieli ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica - Cheltuieli: In aceste cheltuieli includ impozitul pe venit?

Buna ziua,

Am pierdut vreo doua nopti cautand raspunsul pe net si tot nu imi este clar cum trebuie sa procedez.

1) In declaratia unica, la sectiunea 2.1.1.B.2 Cheltuieli deductibile, adun si impozitul pe venit mentionat la C.1.1 Total impozit datorat ? Am fost la ANAF si am intrebat daca trec aceste cheltuieli ca fiind deductibile. Mi s-a spus ca da. Pe net, am gasit informatii contradictorii.

In cazul in care nu trebuie inclus impozitul pe venit, aceasta suma urmand a fi scazuta de catre ANAF dupa depunerea declaratiei in 2019, ar trebui sa nu ma ingrijorez pentru ca venitul impozabil din acest moment depaseste cu putin plafonul de 22800 RON pe an? (daca scad impozitul pe venit, sunt sub plafon).

Nu as vrea sa am supriza de a plati la anul 5700Ron CAS doar pentru ca am depasit plafonul veniturilor cu 500 Ron.

2) Aceeasi intrebare pentru CASS. Am optat pentru platirea lui.
3) CASS a fost o cheltuiala deductibila pana in 2017?

Va multumesc.
eupopescu, utilizator
Nu. Va redau din codul fiscal ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
Aliniatul (7) Nu sunt cheltuieli deductibile:

a) sumele sau bunurile utilizate de contribuabil pentru uzul personal sau al familiei sale;

b) cheltuielile corespunzătoare veniturilor neimpozabile ale căror surse se află pe teritoriul României sau în străinătate;

c) impozitul pe venit datorat potrivit prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat în străinătate;

d) cheltuielile cu primele de asigurare, precum și cu serviciile medicale furnizate sub formă de abonament, altele decât cele prevăzute la alin. (4) lit. f), alin. (5) lit. h) și cele efectuate pentru persoanele care obțin venituri din salarii și asimilate salariilor, definite potrivit prevederilor cap. III - Venitul din salarii și asimilate salariilor;

f) dobânzile/majorările de întârziere, amenzile, sumele sau valoarea bunurilor confiscate ca urmare a încălcării dispozițiilor legale în vigoare și penalitățile, datorate autorităților române/străine, potrivit prevederilor legale, cu excepția celor plătite, conform clauzelor din contractele comerciale încheiate cu aceste autorități;

g) ratele aferente creditelor angajate;

h) cheltuielile de achiziționare sau de fabricare a bunurilor și a drepturilor amortizabile din Registrul-inventar;

i) cheltuielile privind bunurile constatate lipsă din gestiune sau degradate și neimputabile, dacă inventarul nu este acoperit de o poliță de asigurare;

j) impozitul pe venit suportat de plătitorul venitului în contul beneficiarilor de venit;

k) 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv în scopul desfășurării activității și a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și nu au mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, aflate în proprietate sau în folosință. Aceste cheltuieli sunt integral deductibile pentru situațiile în care vehiculele respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:

1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgență, servicii de pază și protecție și servicii de curierat;

2. vehiculele utilizate de agenții de vânzări și de achiziții;

3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;

4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane sau pentru instruire de către școlile de șoferi;

5. vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.

Cheltuielile care intră sub incidența acestor prevederi nu includ cheltuielile privind amortizarea.

în cazul vehiculelor rutiere motorizate, aflate în proprietate sau în folosință, care nu fac obiectul limitării deducerii cheltuielilor, se vor aplica regulile generale de deducere.

Modalitatea de aplicare a acestor prevederi se stabilește prin normele metodologice date în aplicarea art. 68; Norme metodologice

l) alte sume prevăzute prin legislația în vigoare.

Pana anul trecut cass nu il treceati dumneavoastra in declaratia 200 la cheltuieli ci cei de la finante il luau in calcul cand va trimiteau acasa decizia de impunere.
Va multumesc pentru raspuns dle George.

Totusi, va asigur ca legea si pasajele ei nu suna chiar inteligibil pentru cei care nu au vreo treaba cu contabilitatea. Am cittit deja aceste pasaje. Ca sa ma asigur ca am inteles corect, pe limba mea,

1) Nu, nu trebuie trecut la cheltuieli deductibile in declaratia unica.
2) Nu, nu trebuie trecut la cheltuieli deductibile in declaratia unica.
3) Da, era deductibil.

Am inteles corect?

Multumesc.
eupopescu, utilizator
Da.
multumesc frumos.