Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporul de handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporul de handicap

Conform HG 751/2018 salariatii incadrati cu grad de handicap grav sau accentuat, beneficiaza, pentru activitatea desfasurata in cadrul programului normal de lucru, de un spor de 15% din salariul de baza... Aceasta exprimare : ”pentru activitatea desfasurata in cadrul programului normal de lucru”, inseamna cumva ca se acorda doar acelor salariati cu norma intreaga? Rog raspuns cu indicarea temeiului legal și argumentare, nu pareri. Multumesc.
Exista două situații de handicap în care se impune reducerea timpului de lucru: situația angajatului cu handicap si situatia în care angajatul trebuie să îngrijească un copil cu handicap.
Potrivit art. 83 alin 1, lit f) din Legea 448/2006, pe baza recomandarii comisiei persoanele cu handicap beneficiaza de posibilitatea reducerii timpului de lucru sub 8 ore pe zi.
Art. 12 alin 1 lit c) din Legea 448/2006, părintele care are în îngrijire copil cu handicap grav sau accentuat până la împlinirea vârstei de 18 ani poate beneficia de program de lucru redus la 4 ore.
Acestea sunt argumentele legale care dă posibilitatea reducerii timpului de lucru persoanelor cu handicap,...... iar programul normal de lucru așa cum este reglementat în Codul muncii, este timpul de muncă reprezentând orice perioadă în care salaiatul prestează muncă, se află la dispozitia angajatorului și îndeplinește sarcinile și atribuțiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil si/sau ale legislației în vigoare.
Sporul de 15 % din salariul de bază se acordă și la program de 4 ore persoanelor cu handicap,. in nici un caz nu se înjumătățește sporul dacă la asta v-ați gandit.