avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurari de sanatate

Buna seara!

Pe data de 11 iunie 2018 am depus (in termen) DECLARATIA UNICA veniturile realizate in 2018 fiind venituri sub nivelul plafonului minim am optat pentru plata asigurarilor de sanatate. Depumand Declaratia in termen datorez CASS 10% x 11.400 lei ; suma pe care am si platit-o. Intrebarea este: INCEPAND CU CE DATA SUNT ASIGURATA SI PE CE PERIOADA?
Multumesc.

Ultima modificare: Vineri, 26 Octombrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: florina123123 , utilizator 17:44, 26 Octombrie 2018
Doar pana la finalul lui martie anul viitor cand var fi si temen de depune a declaratei unice pentru 2019.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie unica rectificativa gina.lucia gina.lucia Va rog..putin ajutor... Am avut anul trecut in declaratia unica Cap1- venituri realizate in sistem real 2017 si Cap2- venituri estimate in sistem real 2018 + ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica pfa, cass platit anticipat wrunning wrunning Buna ziua! Ca persoana fizica, in anul 2018, nu am avut niciun fel de venit si la finalul anului am achitat suma de 1440 lei, echivalentul a 6 salarii minime ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica Pospisil Pospisil in anul 2018 am depus declaratia unica si am contribuit la CASS, plata a fost efectuata la ANAF, dupa care am fost sesizat ca am neclarificari in declaratie si ... (vezi toată discuția)