Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Compensarea platii lunare pentru montajul apometrului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Compensarea platii lunare pentru montajul apometrului de apa calda pe teava de apa rece.

Intrucat conform specificatiei tehnice furnizata de producator apometrul de apa calda functioneaza pentru temperatura apei in intervalul 30 -90 gr. C, iar cel de apa rece in intervalul 0-30 gr. C, iar la noi teava pe care este montat apometrul de apa calda este teava Apa nova de apa rece.
Tinand cont de specificatiile tehnice furnizate de producator este evident ca nu se inregistreaza corect consumul.
Pentru remedierea aceasta este etic sa se perceapa lunar suma fixa de 5 lei , care va fi adaugata la calculul consumului transmis,?
amk1243, utilizator
Evident ca un apometru destinat masurarii apei calde menajere, va functiona perfect pe o conducta prin care circula apa rece. Cine va spune asa cum ati scris, inseamna ca nu are habar despre ce este vorba in propozitie.
Diferenta dintre un apometru destinat masurarii apei reci si unul destinat masurarii apei calde, este materialulu din care sunt fabricate aceste apometre, astfel incat apometrele ce au destinatia apei calde trebuie sa reziste pana la o temperatura de max. 90 grade C si nu de la 30 - 90 gr. C.
Apoi, eu nu am auzit de apometre destinate contorizarii apei reci care functioneaza in intervalul 0 - 30 gr. C. Specificatia spune ca apa rece tre' sa aibe max. 30 gr. C. La 0 gr. C, apa are naravul de a ingheta si distruge atat apometrul cat si tevile prin care curge... Ati inteles, da?

Perceperea unei sume de 5 lei (motivul invocat) este aiurea in tramvai ca sa ma exprim ca taranii. Asociatia mai trebuie sa tina cont si de fazele lunii, de anii bisecti si toate sunt in regula..., pot sa va perceapa nu numai 5 lei pe luna. Unde au invatat oamenii acestia asemenea anomalii?

Sa va raspund la intrebarea pusa: pe langa faptul ca nu este etic, este de-a dreptul abuziv !
Succes!
Perfect, si atunci care ar fi motivul pentru care nu se monteaza apometrul de apa calda pe teava de alimentare cu apa rece in toate situatiile si doar pe tevile de apa calda?
De ce se pun pe bateriile de apa buline rosii/albastre pt apa calda/rece si nu rosii peste tot? De ce sa pui un apometru cu valabilitate metrologica 4 ani in loc de unul de 7 ani la acelasi pret?

Poate va mai aprinde un beculet un extras dintr-o fisa tehnica a unui apometru: "Our ETK-M can be used for cold water up to 30°C. The hot water version ETW-M is an alternative for temperatures of up to 90°C."
CipM, utilizator
Sfinta verificare metrologica ! Tot acolo, in normele BRML, scrie ca se percepe si o taxa de 5 RON/luna ? Un apometru de apa calda se poate folosi si pentru apa rece, nu e nici o problema din punct de vedere tehnic si nu trebuie sa ti se aprinda nici un beculet pentru asta. Materialele folosite in el permit utilizarea pina la 90 grdC,doar asta e diferenta.

As fi vazut ca incorect, daca apometrul de apa rece e folosit pentru masurare apei calde. In nici un caz invers.

Acum,in loc de paine, folositi cozonac.

Dl. Adam Grecu are dreptate cu taxarea abuziva.
latka, utilizator

latka a scris:

Sfinta verificare metrologica ! Tot acolo, in normele BRML, scrie ca se percepe si o taxa de 5 RON/luna ? Un apometru de apa calda se poate folosi si pentru apa rece, nu e nici o problema din punct de vedere tehnic si nu trebuie sa ti se aprinda nici un beculet pentru asta. Materialele folosite in el permit utilizarea pina la 90 grdC,doar asta e diferenta.

As fi vazut ca incorect, daca apometrul de apa rece e folosit pentru masurare apei calde. In nici un caz invers.

Acum,in loc de paine, folositi cozonac.

Dl. Adam Grecu are dreptate cu taxarea abuziva.

Iarasi intelegeti numai ce vreti dvs. Unde scrie in mesajul meu ceva de taxa??! Sau ca as fi de acord cu asa ceva?! I-am raspuns omului strict la intrebarea din mesajul 3 si n-am considerat necesar sa fac ca in bancul cu nebunii care se urca-n varf de stalp.