Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se împarte masa succesorală după decesul unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se împarte masa succesorală după decesul unui văduv cu copii, recăsătorit?

Buna seara am si eu o intrebare...bunica a murit inaintea bunicului si aveau 3 copii si o casa construita împreună.bunicul sa recasatorit cu o doamna care a venit din alta casatorie cu o fată.si au construit un grajd bunicul a murit si as dori sa stiu care este impartirea corecta a bunurilor si pe baza calor
legi va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
- copii bunicii si ai bunicului (cei 3) impart 3/8 din toate bunurile realizate de cei doi
- bunicul a primit 5/8 din acele bunuri.
Dupa decesul bunicului
- copii bunicului impart 3/4 din bunurile bunicului realizate inainte de recasatorire adica primesc 15/32 din ce au realizat bunica si bunicul
- a II-a sotie primeste 1/4. adica 5/32 din ce au realizat bunicul si bunica,
Din bunurile realizate de cei doi impreuna (bunicul si a doua sotie) se impart asa:
- a doua sotie primeste 5/8 si copii bunicului (cei 3) primesc 3/8
TOATE COTELE SE REFERA LA INTREG NU LA MASA SUCCESORALA.
Va multumesc dupa prima sotie nu sa facut succesiune ca a zis ca nu este necesar ..iar la a doua sotie li sa datfiecaruia cate 1/4 din tot adica sotieisi celor 3 frati cea ce nu mi se pare corect ptca cu bunica a fost casatorit13 ani iar cu cea de a doua doar2 ani

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
- copii bunicii si ai bunicului (cei 3) impart 3/8 din toate bunurile realizate de cei doi
- bunicul a primit 5/8 din acele bunuri.
Dupa decesul bunicului
- copii bunicului impart 3/4 din bunurile bunicului realizate inainte de recasatorire adica primesc 15/32 din ce au realizat bunica si bunicul
- a II-a sotie primeste 1/4. adica 5/32 din ce au realizat bunicul si bunica,
Din bunurile realizate de cei doi impreuna (bunicul si a doua sotie) se impart asa:
- a doua sotie primeste 5/8 si copii bunicului (cei 3) primesc 3/8
TOATE COTELE SE REFERA LA INTREG NU LA MASA SUCCESORALA.

Si as mai avea o nelamurire pt o succesiune din 85 ,cm de atunci nu are stampila si nici vreo semnatura pe el care sa imi dovedeasca ca la ridicat cineva exita pe el doar semnatura notar..asta am observat cand am fost la arhive sa verific un cm

Durata căsătoriei nu are nici o relevanță. Legal, e suficienta calitatea de soție, pentru a moșteni.
Si era necesară dezbaterea succesiunii după prima soție, ca locuința a fost construită împreună.
Va multumesc mult pentru raspuns ..exista o lege care sa sustina acest lucru ca mar ajuta mult

raluk0207 a scris:

Durata căsătoriei nu are nici o relevanță. Legal, e suficienta calitatea de soție, pentru a moșteni.
Si era necesară dezbaterea succesiunii după prima soție, ca locuința a fost construită împreună.