Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva 5% pentru restaurante
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva 5% pentru restaurante

De la 1 noiembrie 2018 cota de tva pentru restaurante va fi fe 5%?
george-neagu, moderator

In Ordonanța de urgență nr. 89/2018 privind unele măsuri fiscal-bugetare și pentru modificarea și completarea unor acte normative se specifica faptul ca e aplicabila cota redusă de 5% (cu 01.11.2018).Aceasta se aplică asupra bazei de impozitare pentru următoarele livrări de bunuri și prestări de servicii:

d) cazarea în cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu funcție similară, inclusiv închirierea terenurilor amenajate pentru camping;

e) serviciile de restaurant și de catering, cu excepția băuturilor alcoolice, altele decât berea care se încadrează la codul NC 22 03 00 10;