Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Consum alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Consum alcool

Am condus un autoturism si am avut in etilotest 0,63 mg/l in aerul expirat si 1.10 in sange.m au incadrat la art 336 alin 1.cum pot face sa nu mi anuleze permisul sau suspende?lucrez ca sofer.
Procesul penal o sa dureze peste 1 an de zile, ar trebui sa va orientati catre alta ocupatie.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Sfatul meu este sa apelați la avocat ca sa urgenteze finalizarea dosarului penal.
Dacă avocatul este competent poate urgenta dar e bine sa stiti ca nu este simplu cu urgentarea.

Altfel veti astepta un an cum ă zis si colegul avocat mai sus.
Trebuie să va gânditi daca pretinsa castigati timp sau sa va dezorientați profesional.
Pot scapa fara anulare permis sa mi dea amenda penala?sau ce orice altă incadrare sa ramsn cu permisul
Amenda penala presupune condamnarea si anularea permisului.
Doar in cazul amanarii aplicarii pedepsei rămâneți cu permisul.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Multumesc frumos pentru raspunsuri