avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Carti audio - drepturi de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Carti audio - drepturi de autor

As dori sa-mi deschid un canal pe youtube, pe care sa postez carti de spiritualitate si dezvoltare personala, ale unor autori consacrati, in format audio, fisierele audio fiind realizate in lectura mea. Ce demersuri legale ar trebui sa fac ca sa respect legislatia aferenta in vigoare, in afara de a afisa titlul cartii si autorul?
Ultima modificare: Joi, 1 Noiembrie 2018
mgcosma, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adely.Nk , utilizator 11:47, 11 Septembrie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuia sa aiba drepturi de autor expirate sau sa le platiti licenta.
Multumesc.
Cum poți afla dacă dreptul de autor este expirat?
Cum faci licență?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Drepturile de autor expira intre 70 si 120 ani de la moartea autorului.

Pentru licenta: e treaba complicata, trebuie platiti bani multi. O editura se poate ocupa de asa ceva.
Mulțumesc mult!

tgeorgescu a scris:

Drepturile de autor expira intre 70 si 120 ani de la moartea autorului.

Pentru licenta: e treaba complicata, trebuie platiti bani multi. O editura se poate ocupa de asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, imi doresc sa realizez un site sau canal de youtube ... MarinaMaryllin MarinaMaryllin Buna seara, Imi doresc sa realizez un site sau canal de Youtube in care sa postez variante audio ale cartilor, eu o sa citesc cartile, o sa imi folosesc ... (vezi toată discuția)
Poate cineva sa ma ajute cu info corecte in legatura cu "dreptul ... Flori de gheata Flori de gheata Poate cineva sa ma ajute cu info corecte in legatura cu \"dreptul de autor\" in cazul cartilor audio pe youtube? Multumesc. (vezi toată discuția)
Bună ziua, am o întrebare, va rog: dacă îmi fac un canal ... Mona Florenta Mona Florenta Bună ziua, Am o întrebare, va rog: dacă îmi fac un canal de YouTube și încep cu retete dintr--o carte a unui autor strain tradus în Romania, care a ... (vezi toată discuția)