Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Carti audio - drepturi de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Carti audio - drepturi de autor

As dori sa-mi deschid un canal pe youtube, pe care sa postez carti de spiritualitate si dezvoltare personala, ale unor autori consacrati, in format audio, fisierele audio fiind realizate in lectura mea. Ce demersuri legale ar trebui sa fac ca sa respect legislatia aferenta in vigoare, in afara de a afisa titlul cartii si autorul?
mgcosma, utilizator
Trebuia sa aiba drepturi de autor expirate sau sa le platiti licenta.
Multumesc.
Cum poți afla dacă dreptul de autor este expirat?
Cum faci licență?
Drepturile de autor expira intre 70 si 120 ani de la moartea autorului.

Pentru licenta: e treaba complicata, trebuie platiti bani multi. O editura se poate ocupa de asa ceva.
Mulțumesc mult!

tgeorgescu a scris:

Drepturile de autor expira intre 70 si 120 ani de la moartea autorului.

Pentru licenta: e treaba complicata, trebuie platiti bani multi. O editura se poate ocupa de asa ceva.