Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Anvelopare bloc cu două scări și două asociații: ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Anvelopare bloc cu două scări și două asociații: cum se procedează când doar una dintre ele are dosarul aprobat?

Un bloc cu 2 scări dar cu 2 asociații una din scări vor să anvelopeze blocul au tot dosarul aprobat .Cealaltă scara nu are dosar intocmit ptr. anvelopare dar totuși nu poate fără acordul celeilalte.
Manuela Rășină, administrator
Se recomanda ca anveloparea sa se efectueze pe tot blocul, de catre aceeasi firma.
Este clar ca in aceasta perioada nu se mai poate efectua lucrarea, asa ca scara care nu si-a intocmit "dosarul", sa inceapa sa si-l completeze. Este timp pana la primavara.
Proprietarii de la scara care si-a intocmit documentatia pentru anvelopare sa-i ajute, sa-i sfatuiasca pe ceilalti ca lucrurile sa merarga mai repede.
Mult succes!
Prin cine fac anveloparea si cu ce fonduri?
Daca este implicata primaria sa mearga la primar si sa solicite anveloparea intregului bloc prin folosirea dosarului primei scari.
Nu exista dispozitie in vigoare care sa impuna executarea de modernizare energetica per intreg imobilul alcatuit din mai multe scari
Se poate executa modernizarea si pe fiecare scara in parte
Atat timp cat sunt 2 asociatii distincte de proprietari fiecare poate hotari modernizarea in momentul in care detine acordul adunarii generale si sursa de finantare
@ynocentta, caz concret la noi in bloc, aceeasi situație, 2 scari, 2 asociații, nou vroiam anveloparea, cealalta scara nu, am discutat personal cu primarele Negoita, cum procedam dom'le, ca aia nu vor, ii luăm la bătaie?, le rupem oasele sa își dea acordul? a spus ca nu se poate anvelopa decat intreg blocul, nu a dat o solutie, a fugit ca dracu de tămâie, au trecut 3 ani, acum se anvelopeaza intregul bloc, ramasesem ultima oaie neagra in zona, probabil li s-a facut mila.
@cyan
caz concret sector 1 imobil cu 4 scari
Fiecare scara a executat modernizare energetica la diferite perioade ,in interval de 2 ani cu firme diferite
S-a asigurat utilizarea acelorasi materiale si al aspectului exterior al imobilului
S a acordat certificat energetic la finalul lucrarilor per intreg imobilul
Executarea modernizarii nu a putut fi realizata concomitent la toate scarile datorita inexistentei sursei de finantare asigurate de proprietarii fiecarei scari si a fondurilor aferente de reparatii