Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina volan dreapta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina volan dreapta

Buna ziua,
Urmeaza sa inmatriculez o masina cu volan pe dreapta. Este obligatorie schimbarea volanului pe partea stanga? Si daca da, in cat timp se poate face?
Multumesc
Exista un proiect de lege: care prevede obligatia ca soferii care conduc masini cu volanul pe partea dreapta - sa faca cursuri suplimentare
Conform proiectului de lege ,vehiculele cu volan pe dreapta vor putea fi conduse pe drumurile publice im 2 situatii
1-numai de catre titularii unor permise de conducere obtinute în state în care circulatia se desfasoara pe sensul de mers de pe partea stanga pot conduce aceste autovehicule

2- de catre titularii unor permise de conducere obtinute în state în care circulatia se desfasoara pe sensul de mers de pe partea dreapta pot conduce aceste autovehicule, dar trebuie sa urmeze cursuri suplimentare de pregatire, de minim 20 de ore.
In ambele cazuri, autovehiculul trebuie sa aiba montat un sistem special de oglinzi, care sa asigure conducatorului vizibilitatea in partea stanga-fata a autovehiculului.