Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare permis

Bună ziua.Daca mi-a fost suspendat permisul auto pentru 90 de zile fara dovada de circulație pentru neacordarea priorității la trecerea la nivel cu calea ferată semnalizata cu crucea Sf Andrei pot sa dau examen peste 30 de zile? Mulțumesc
Nu se poate da examen, adica poti sa dai dar nu vei beneficia de reducere. Dupa 90 de zile vei lua permisul inapoi fara examen. Daca vrei sa mai tergiversezi si ai nevoie de permis urgent poti formula plangere contraventionala si pana la solutionarea definitiva poti conduce.
Doamna ati mai povestit aceasta problema si v-am spus ca permisul dvs.a fost suspendat ilegal, articolul trecut in PV pentru sanctionare fiind gresit. Daca nu veti depune plingere impotriva PV de contraventie,asteptati sa treaca termenul de 90 de zile. Permisul vi-l puteti ridica imediat dupa ce depuneti plingerea , prin obtinerea unui certificat de grefa tot de acolo, iar acest certificat va ajuta ca in baza lui sa va ridicati permisul de la politie. Va veti judeca apoi cu politia, dar puteti conduce pina atunci si chiar dupa, daca va faceti corect plingerea. Politia v-a incadrat gresit sanctiunea, PV de contraventie e atacabil. Daca nu doriti proces, asteptati sa treaca perioada de 90 de zile pentru ca in HG 1391/2006 (regulamentul de aplicare a codului rutier ) scrie:
Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la
30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea
contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a
conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă :

a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data
expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale,
iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit că a condus vehiculul în
timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea
la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre
sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

Daca dvs.acceptati ce srie in PV de contraventie, nu aveti dreptul sa sustineti examenul de reducere a suspendarii.
latka, utilizator