avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cuantificare lipsa folosinta imobil - competenta
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cuantificare lipsa folosinta imobil - competenta

Buna seara!

In calitate de expert contabil, am fost desemnat de instanta pentru a efectua o expertiza avand ca obiectiv cuantificarea lipsei de folosinta a unui imobil prin luarea in considerare a pretului chiriilor practicate pe piata.

Parerea mea este ca pentru intocmirea acestui tip de expertiza competenta ii apartine unui expert tehnic evaluator sau specializat in constructii.

Pot in acest caz sa solicit instantei inlocuirea motivat de lipsa de competenta in acest caz?
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 12:52, 25 Ianuarie 2010
Desigur ca puteti cere inlocuirea cu un expert in specialitatea constructii
lanton a scris:
In calitate de expert contabil, am fost desemnat de instanta pentru a efectua o expertiza avand ca obiectiv cuantificarea lipsei de folosinta a unui imobil prin luarea in considerare a pretului chiriilor practicate pe piata.
Parerea mea este ca pentru intocmirea acestui tip de expertiza competenta ii apartine unui expert tehnic evaluator sau specializat in constructii.
Pot in acest caz sa solicit instantei inlocuirea motivat de lipsa de competenta in acest caz?

Buna ziua,
Cuantificarea lipsei de folosinta a unui imobil, prin luarea in considerare a cuantumului chiriilor practicate pe piata, este o operatiune care necesita cunostinte si pregatire in domeniul evaluarilor imobiliare.
In mod logicsi chiar legal, singurul competent in speţa aratata de Dvs. este un expert tehnic judiciar, specialitatea "constructii - evaluarea proprietatii imobiliare".
Temeiul acestei unice competenţe rezida in prev. Legii nr. 178/2009 pentru modificarea OG nr. 2/2000 privind organizarea activitatii de expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara, publicata in MO, Partea I, nr. 335 din 20 mai 2009.
Pentru consolidarea opiniei, vezi si Scrisoarea nr. 1147/18.11.2004 emisa de MJ - Dir. Organizarea Instantelor precum si Scrisoarea 314/08.04.2005 emisa de MJ - Secretar de Stat, scrisori circulare adresate catre TB si respectiv CAB, prin care MJ re-itereaza conditiile in care instantele de judecata pot desemna expertii judiciari, potrivit pregatirii si atestarii lor profesionale.
Cred ca trebuie sa invederati instantei aceste circumstante si sa solicitati inlocuirea Dvs. cu un alt expert judiciar, competent in speta.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Va multumsc pentru raspuns!

Este posibil sa-mi spuneti unde pot fi consultate cele doua circulare la care faceti referinta?
Chiar am studiat dosarul acum, iar expertul tehnic numit initial a cerut si i s-a acceptat inlocuirea, motivat de faptul ca determinarea cuantumului chiriei pe suprafete ocupate este de competenta exprtului contabil.
lanton a scris:
Va multumsc pentru raspuns! Este posibil sa-mi spuneti unde pot fi consultate cele doua circulare la care faceti referinta?
Chiar am studiat dosarul acum, iar expertul tehnic numit initial a cerut si i s-a acceptat inlocuirea, motivat de faptul ca determinarea cuantumului chiriei pe suprafete ocupate este de competenta exprtului contabil.

Buna ziua,
Comunicati-mi o adresa de e-mail (pe mesaj privat) si va transmit o copie.
Cu stima,
Domnul Eugen, va rog cu tot respectul cuvenit sa ma ajutati si pe mine cu cele doua circulare de care faceti vb mai sus!
Am aceeasi problema, intrun dosar expertiza de evaluare a lipsei de folosinta a unui imobil a fost intocmita de catre un expert contabil, care si-a intitulat si raportul tot de expertiza contabila.
Vazand si prev. art.14 din OG 2/2000..nu cred ca expertul conta indeplinea conditiile ptr. a efectua acest gen de exeprtiza.

Va multumesc.
Cu stima.
Ultima modificare: Joi, 21 Ianuarie 2010
DanyD, utilizator

Alte discuții în legătură

Expertiza judiciara de evaluare imobiliara DanyD DanyD In Raportul de expertiza de evaluare imobiliara, expertul desemnat de catre instanta retine doua valori reprezentand lipsa de folosinta a imobilului, in sensul ... (vezi toată discuția)
Valoarea de circulatie a unui teren poate fi stabilita de expertul "topografie-cadastru"?  Boncu Constantin Boncu Constantin Buna ziua, intr-un dosar de revendicare imobiliara a unui colt de curte ocupat de un vecin, expertul specialitatea topografie cadastru a scos un pret foarte ... (vezi toată discuția)
Compenta expertiza ContSters276281 ContSters276281 Un expert tehnic judiciar, poate efectua o expertiza asupra valorii consolidarii unui imobil, dupa intocmirea unui proiect tehnic, avand la baza studii de ... (vezi toată discuția)