Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza judiciara de evaluare imobiliara
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza judiciara de evaluare imobiliara

In Raportul de expertiza de evaluare imobiliara, expertul desemnat de catre instanta retine doua valori reprezentand lipsa de folosinta a imobilului, in sensul ca apar doua sume: una minima , sa zicem de 20.000 lei si una maxima de 40.000 lei.
Cum poate ajunge instanta la o concluzie avand doua valori ?
Este legala aceasta abordare, cu doua valori? Nu trebuia ca expertul sa faca o medie?

Trebuie sa cer refacerea expertizei?

Multumesc.
In forma in care s-a rezolvat obiectivul expertizei, determinandu-se doua valori pentru lipsa de folosinta. Judecatorul nu stie care dintre aceste doua valori sa le ia in considerare. NU este corect sa se faca o medie. Trebuie sa cereti, prin instanta, precizarea unei valori unice pentru lipsa de folosinta.
Un expert contabil are competenta sa faca expertize de evaluare imobiliara? (vazand si art.14 din OG 2/2000)
Pe stampila expertului contabil, nu apare si calitatea de experti tehnic in constructii sau evaluator imobiliar. Este corect?

Multumesc.
DanyD a scris:
Un expert contabil are competenta sa faca expertize de evaluare imobiliara? (vazand si art.14 din OG 2/2000)
Pe stampila expertului contabil, nu apare si calitatea de experti tehnic in constructii sau evaluator imobiliar. Este corect?

Buna ziua,
Expertii tehnici judiciari pot fi desemnati de catre instante si au dreptul sa elaboreze rapoarte de expertiza strict in specialitatea cu care sunt inscrisi pe Tabelul publicat pe site-ul Min. Justitiei.
Vezi si topicurile de discutie cu acest subiect pe Avocat.net
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Va multumesc.
Deci trebuie sa inteleg ca expertul contabil desemnat in cauza nu putea efectua expertiza de evaluare ptr. lipsa de folosinta a unui imobil?
DanyD a scris:
Va multumesc.
Deci trebuie sa inteleg ca expertul contabil desemnat in cauza nu putea efectua expertiza de evaluare ptr. lipsa de folosinta a unui imobil?

In practica judiciara, relativ frecvent expertiza pentru "Lipsa de folosinta" este incredintata expertilor contabili.
Mie unuia nu mi se pare corect, nici din punct de vedere tehnic si nici d.p.v. legal.
Puteti incerca o schimbare a expertului contabil cu unul tehnic, specialitatea:
- "constructii - eval. prop. imobiliare" sau
- "eval. prop. imobiliare"
Cu stima,