Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație/ spor la salariu pt. pers.cu handicap ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație/ spor la salariu pt. pers.cu handicap (active)

De cand se adauga sporul de 15% la salariu pt persoanele cu handicap grav sau accentuat încadrate în muncă?
Multumesc!
De la 25 septembrie 2018 se poate acorda acel spor.

Hotărârea nr. 751/2018 pentru stabilirea categoriilor de persoane cu handicap care beneficiază de un spor de 15% din salariul de bază/solda de funcție/salariul de funcție/indemnizația de încadrare este in vigoare de la 25 septembrie 2018.
Si de cand se va pune în aplicare această Hotărâre, sau, cui trebuie sa se adreseze o persoana în cauză pentru a beneficia de aceste drepturi, pentru a fi pus în drepturile acestea.
Multumesc mult
Hotararea este in vigoare si este aplicabila numai sectorului bugetar.

Persoanele încadrate în grad de handicap grav sau accentuat, de oricare tip prevăzut de art. 86 alin. (2) din Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, se pot adresa angajatorilor pentru punerea in practica a acestei HG.
Asta înseamnă că o Societate Comercială pe acțiuni nu se încadrează... din pacate...
Pe de altă parte, nu mi se pare corect sa se faca discrepanță între persoanele cu handicap care activează în sectoare diferite de cel bugetar... de ce credeti ca se face această delimitare???...
Multumesc mult pentru promptitudine si amabilitate....
cernatlarisa, utilizator
Delimitarea este facuta din cauza ca statul nu poate impune sectorului privat decat salariul minim brut pe economie , iar sporurile care pot fi acordate sunt prevazute in c.i.m., in c.c.m.aplicabil sau in reg.intern