Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte proprietate

Buna ziua, in speranta ca o sa primesc un mic ajutor, o sa va explic situatia in care ma aflu.
In urma cu 22 de ani am cumparat o casa cu gradina, modul de achizitia a fost prin contract de vanzare cumparare, consensual, cu doi martori, de atunci locuiesc in acea casa si dovada o pot face prin bransamentul la gaz si apa pe care l-am facut imediat dupa ce m-am mutat.
Pana in prezent am tot amanat treaba cu actele... asa a fost sa fie, dar vreau sa le clarific si nu stiu care a fi calea pe care ar trebui sa o parcurg.
De precizat ca persoana care mi-a vandut casa este decedata, a ramas doar fica lui care cu siguranta nu stie foarte multe despre proprietatea vanduta de catre tatal ei in urma cu 22 de ani.
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Buna seara,
Va trebui sa cereti instantei de judecata sa pronunte o hotarare judecatoreasca ce va tine loc de contract de vanzare-cumparare

vasiu.simi a scris:

Buna ziua, in speranta ca o sa primesc un mic ajutor, o sa va explic situatia in care ma aflu.
In urma cu 22 de ani am cumparat o casa cu gradina, modul de achizitia a fost prin contract de vanzare cumparare, consensual, cu doi martori, de atunci locuiesc in acea casa si dovada o pot face prin bransamentul la gaz si apa pe care l-am facut imediat dupa ce m-am mutat.
Pana in prezent am tot amanat treaba cu actele... asa a fost sa fie, dar vreau sa le clarific si nu stiu care a fi calea pe care ar trebui sa o parcurg.
De precizat ca persoana care mi-a vandut casa este decedata, a ramas doar fica lui care cu siguranta nu stie foarte multe despre proprietatea vanduta de catre tatal ei in urma cu 22 de ani.
Cum ma sfatuiti sa procedez?