avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte proprietate

Buna ziua, in speranta ca o sa primesc un mic ajutor, o sa va explic situatia in care ma aflu.
In urma cu 22 de ani am cumparat o casa cu gradina, modul de achizitia a fost prin contract de vanzare cumparare, consensual, cu doi martori, de atunci locuiesc in acea casa si dovada o pot face prin bransamentul la gaz si apa pe care l-am facut imediat dupa ce m-am mutat.
Pana in prezent am tot amanat treaba cu actele... asa a fost sa fie, dar vreau sa le clarific si nu stiu care a fi calea pe care ar trebui sa o parcurg.
De precizat ca persoana care mi-a vandut casa este decedata, a ramas doar fica lui care cu siguranta nu stie foarte multe despre proprietatea vanduta de catre tatal ei in urma cu 22 de ani.
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Cel mai recent răspuns: , 20:39, 13 Noiembrie 2018
Buna seara,
Va trebui sa cereti instantei de judecata sa pronunte o hotarare judecatoreasca ce va tine loc de contract de vanzare-cumparare

vasiu.simi a scris:

Buna ziua, in speranta ca o sa primesc un mic ajutor, o sa va explic situatia in care ma aflu.
In urma cu 22 de ani am cumparat o casa cu gradina, modul de achizitia a fost prin contract de vanzare cumparare, consensual, cu doi martori, de atunci locuiesc in acea casa si dovada o pot face prin bransamentul la gaz si apa pe care l-am facut imediat dupa ce m-am mutat.
Pana in prezent am tot amanat treaba cu actele... asa a fost sa fie, dar vreau sa le clarific si nu stiu care a fi calea pe care ar trebui sa o parcurg.
De precizat ca persoana care mi-a vandut casa este decedata, a ramas doar fica lui care cu siguranta nu stie foarte multe despre proprietatea vanduta de catre tatal ei in urma cu 22 de ani.
Cum ma sfatuiti sa procedez?


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme utilitati teren othelo othelo Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie: Un teren a fost impartit in urma cu 15 ani de catre fosta proprietara in doua corpuri: casa si terenul ... (vezi toată discuția)
Am achiziționat un apartament de la un proprietar, care la rândul ... tenegabi tenegabi Am achiziționat un apartament de la un proprietar, care la rândul lui a achiziționat de la dezvoltator, blocul este nou. De când s-a încălzit vremea sunt ... (vezi toată discuția)
Antecontract casa in neregula cata19745 cata19745 Buna seara.Am semnat un antecontract de vanzare ptr. o vila construita recent ,eu in calitate de promitent cumparator, si am dat un avans de 10000 euro, ... (vezi toată discuția)