Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului

Este legal sa fie introdus la "alte obligatii" in fisa postului, sa înlocuiești registratorul medical in timp ce tu esti încadrat în funcția de asistent medical? Total un alt COR?Precizez ca exista serviciu separat de registratura, care detine mai multi angajați pe acest post. Sunt presata sa semnez fisa postului cu condiția înlocuirii registratorului med ,eu neavand competenta în acest domeniu.Pot fi sancționata pt asta?Cine este responsabil cu explicatia in spital,ce serviciu?cui ma pot adresa pt acest abuz?
Anamariageta, utilizator
Din practica judiciara - care nu constituie izvor de drept - :

"Potrivit regulamentului de ordine interioară, salariaţii au obligaţia de a îndeplini atribuţiile ce le revin conform fişei postului, precum şi de a îndeplini orice alte obligaţii trasate de şeful ierarhic superior, în limita legii. Chiar şi în situaţia în care fişa de post menţionată nu a produs efecte juridice între părţi, ca urmare a nesemnării acesteia, recurentul a semnat, în calitatea sa managerială, regulamentul de ordine interioară al intimatului, neputând invoca necunoaşterea acestuia.C.A. Bucureşti, s. a VII-a civ., confl. mun. şi asig. soc.,dec. nr. 617/R/25.01.2012"